Kraj

Szymon opowiadacz

Kogo złowi Hołownia

Na horyzoncie rysuje się potencjalny kłopot wizerunkowy Hołowni. W czerwcu mówił on, że „nie ma partii politycznej i nie chce jej mieć”. Gdy okazało się, że formacja powstanie, zapowiadał, że sam do niej nie wejdzie. W końcu został jednym z członków założycieli. Na horyzoncie rysuje się potencjalny kłopot wizerunkowy Hołowni. W czerwcu mówił on, że „nie ma partii politycznej i nie chce jej mieć”. Gdy okazało się, że formacja powstanie, zapowiadał, że sam do niej nie wejdzie. W końcu został jednym z członków założycieli. Basia Dziedzic / Polityka
Przed Szymonem Hołownią wyzwanie życia: wejść na trwałe do pierwszej ligi polskiej polityki. Punkt startowy ma niezły – całkiem spore notowania i, jak pokazują rankingi, duże społeczne zaufanie. Czy da radę?
Po rejestracji partii jej szefem będzie Michał Kobosko. Nasi rozmówcy twierdzą jednak, że Hołownia wystartuje później w wyborach na przewodniczącego.Adam Chełstowski/Forum Po rejestracji partii jej szefem będzie Michał Kobosko. Nasi rozmówcy twierdzą jednak, że Hołownia wystartuje później w wyborach na przewodniczącego.

Ostatnia dekada w polskiej polityce to nie tylko opowieść o duopolu PO-PiS, ale też o nieudanych próbach jego przełamania. Nazwiska liderów, których formacje po początkowym rozbłysku traciły znaczenie – Janusz Palikot, Paweł Kukiz, Ryszard Petru, Robert Biedroń – służą dziś jako argumenty osobom, które podobny los wróżą Szymonowi Hołowni. Na razie ruch Hołowni trzyma się na trzecim miejscu w sondażach i mimo minimalnej obecności w Sejmie jest widoczny w przestrzeni publicznej. Trzeci stopień podium, dłużej lub krócej, zajmowali jednak wszyscy wymienieni wcześniej poprzednicy Hołowni (Petru był nawet wyżej).

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Polityka; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Szymon opowiadacz"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021