Kraj

Skarbnica posad

Kadry Glapińskiego: kogo i dlaczego zatrudnia się w NBP

Główna siedziba NBP w stolicy, przy pl. Powstańców Warszawy. Kiedyś zwana trumną, dzisiaj przemianowana na spokojną przystań. Główna siedziba NBP w stolicy, przy pl. Powstańców Warszawy. Kiedyś zwana trumną, dzisiaj przemianowana na spokojną przystań. Adam Burakowski / Reporter
Żony ludzi związanych z władzą, narodowcy i ciepłe posady dla tych, którzy nie sprawdzili się gdzie indziej, to polityka kadrowa NBP. Do tego długa lista doradców prezesa Adama Glapińskiego. Tajna, ale udało nam się do niej dotrzeć.
Prezes NBP Adam Glapiński.Tomasz Jastrzębowski/Reporter Prezes NBP Adam Glapiński.

Nie ma szans, by drogą oficjalną dowiedzieć się, ilu doradców ma prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Bank konsekwentnie odmawia ujawnienia tej listy. „Informacje dotyczące zatrudnienia w NBP pracowników niepełniących funkcji publicznych są objęte ochroną prawną z uwagi na prywatność osób, których dotyczą” – to standardowa odpowiedź dla mediów.

Czasami jakiś doradca publicznie się do tego przyzna, jak ostatnio Paweł Mucha, którego ze swojej kancelarii chciał się pozbyć prezydent Andrzej Duda.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Skarbnica posad"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021