Kraj

Skarbnica posad

Kadry Glapińskiego: kogo i dlaczego zatrudnia się w NBP

Główna siedziba NBP w stolicy, przy pl. Powstańców Warszawy. Kiedyś zwana trumną, dzisiaj przemianowana na spokojną przystań. Główna siedziba NBP w stolicy, przy pl. Powstańców Warszawy. Kiedyś zwana trumną, dzisiaj przemianowana na spokojną przystań. Adam Burakowski / Reporter
Żony ludzi związanych z władzą, narodowcy i ciepłe posady dla tych, którzy nie sprawdzili się gdzie indziej, to polityka kadrowa NBP. Do tego długa lista doradców prezesa Adama Glapińskiego. Tajna, ale udało nam się do niej dotrzeć.
Prezes NBP Adam Glapiński.Tomasz Jastrzębowski/Reporter Prezes NBP Adam Glapiński.

Nie ma szans, by drogą oficjalną dowiedzieć się, ilu doradców ma prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Bank konsekwentnie odmawia ujawnienia tej listy. „Informacje dotyczące zatrudnienia w NBP pracowników niepełniących funkcji publicznych są objęte ochroną prawną z uwagi na prywatność osób, których dotyczą” – to standardowa odpowiedź dla mediów.

Czasami jakiś doradca publicznie się do tego przyzna, jak ostatnio Paweł Mucha, którego ze swojej kancelarii chciał się pozbyć prezydent Andrzej Duda.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Skarbnica posad"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021