Kraj

Więcej światła!

Nowelizacja kodeksu drogowego to dobra decyzja. Szkoda, że nie idą za nią następne.
Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Jedną z ważnych zmian jest przepis nakładający na kierowców samochodów całodobowy obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok, a nie jak dotychczas - tylko w okresie jesienno-zimowym. To działa: okazuje się, że jazda na światłach sprzyja ograniczeniu liczby najpoważniejszych wypadków. Zresztą nie tylko u nas – zalety pomysłu ze światłami, po raz pierwszy wprowadzonego w Skandynawii (mogącej się pochwalić najwyższym poziomem bezpieczeństwa na drogach) dostrzeżono w całej Europie. Coraz więcej krajów nakazuje kierowcom używanie świateł (niedawno zrobiła to Słowacja) a Komisja Europejska oficjalnie zarekomendowała takie rozwiązanie.

Nowelizacja polskiego kodeksu to sukces lobbingu społecznej koalicji organizacji motorowych i stowarzyszeń na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Oczywiście nie brakuje też sceptyków, którzy dostrzegają jego mankamenty m.in. zwiększone zużycie paliwa i zatrucia środowiska, pogorszenie widoczności pieszych i rowerzystów. Nowelizacja kodeksu to jednak krok w dobrym kierunku. Szkoda, że nie idą za nim następne. Niestety, w dziedzinie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego zbyt często wszystko się kończy na zmianach przepisów.


Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną