Kraj

Absurdalne wyroki

Sprawcy tzw. czynu ciągłego, czyli ciągu przestępstw, najczęściej drobnych oszustw bądź kradzieży, osądzani są przez różne sądy i skazywani na niewysokie wyroki, które po zsumowaniu zamieniają się w absurdalne kary. Sprawcy tzw. czynu ciągłego, czyli ciągu przestępstw, najczęściej drobnych oszustw bądź kradzieży, osądzani są przez różne sądy i skazywani na niewysokie wyroki, które po zsumowaniu zamieniają się w absurdalne kary. Darek Delmanowicz / PAP

W polskim prawie najsurowszym wyrokiem jest dożywotnie więzienie (zarezerwowane dla bezwzględnych zabójców), a druga kara w hierarchii to 25 lat pozbawienia wolności. Surowiej karać nie wolno. Teoretycznie. POLITYKA opisywała niedawno przypadek Rafała S., który jako nastolatek ukradł 150 aut. Do aresztu trafił przed ukończeniem 18. roku życia i siedzi nieprzerwanie od 1996 r. Podobnie surowo potraktowano Mateusza L., który oszukał 170 osób na ponad 200 tys. zł, oferując w internecie sprzedaż atrakcyjnego telefonu.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021