Kraj

Poparzony przez historię

Niniejszym zaświadcza się, że książka Artura Domosławskiego „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” to znakomita biografia, która jest wydarzeniem.

Na bohaterów swoich biografii Domosławski wybiera wybitnych ludzi „lewicy po przejściach”. Zarówno Ryszard Kapuściński (bohater poprzedniej książki A.D.), jak i Bauman dorastają w czasie instalacji systemu, są po jego stronie zaangażowani, Bauman był wręcz fanatykiem. Z czasem robią światową karierę, rozstają się z partią, ale nie z lewicą – tej pozostaną wierni. Do pewnego stopnia ich śladami idzie też Domosławski. Choć ukończył szkołę teatralną, specjalizuje się w Ameryce Łacińskiej, pisze o nędzy, rozwarstwieniu, dyktaturach, zamachach stanu, których tropy prowadzą często na północ od Rio Grande.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Felietony; s. 104

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021