Kraj

Adamie, nawróć się!

Wiadomo, że Adam Michnik jest towarzyszem podróży chrześcijan.

Wiadomo, że Adam Michnik jest towarzyszem podróży chrześcijan. Jednakże dopiero wywiad udzielony w minione Święta Wielkanocne „Wolnej Sobocie” pokazał, jak bardzo. Nie mogę go pozostawić bez odpowiedzi, bo zaczepia w nim niewymienionych z nazwiska (choć nie mam wątpliwości, że i mnie ma na myśli) „antyreligijnych obskurantów – prymitywnych, zajadłych i nietolerancyjnych”. W polemikę nie wchodzi. Teraz jednakże będzie musiał. Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

Gdy polski Żyd, programowo biorący swoje pochodzenie w nawias, tłumaczy swą oględność w krytyce Kościoła pochodzeniem właśnie, a w końcu przemawia niczym biskup: „Gdy wyobrażę sobie Polskę bez Kościoła, to mam czarny obraz.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Felietony; s. 88
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001