Kraj

Nowe kłopoty Kościoła

Do księgarń trafia dziś oczekiwana książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec bezpieki”.

Na podstawie materiałów z IPN i własnej kwerendy krakowski duchowny na 600 stronach opisał przypadki księży, których zwerbowano lub próbowano zwerbować do tajnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa na szkodę Kościoła. Wielu z ponad 100 wymienionych z nazwiska księży SB nie pozyskała, mimo nacisków i szantaży, nieraz wieloletnich. Ks. Zaleski wśród owych niezłomnych wymienia sztandarowe dziś postaci Kościoła polskiego i krakowskiego, m.in. kardynałów Andrzeja Deskura i Franciszka Macharskiego i bp. Kazimierza Nycza. Najwyższy rangą wśród opisanych w książce duchownych, którzy nie sprostali próbie, jest abp Juliusz Paetz. Do ciążących na nim zarzutów obyczajowych ks. Zaleski dodaje zarzut agenturalny.


Nie jest to zupełna nowość, bo pogłoski o kontaktach Paetza z komunistycznymi służbami specjalnymi krążyły w Watykanie i Polsce od lat. „Księża wobec bezpieki” na długo przed publikacją wzbudzali ogromne zainteresowanie za sprawą i tematu, i autora. Wielu komentatorów uważa, że ks. Zaleski jest de facto ojcem lustracji w Kościele, a jego książka niemalże metrem z Sevres w tym, jak pisać o tym rozdziale powojennej historii kościelnej. Dla innych, w tym niejednego duchownego i wiernego, publikacja, choć nieunikniona, może być lekturą bolesną, kontrowersyjną i budzącą wiele wątpliwości zarówno co do metody, jak i wniosków – nie tyle końcem, ile początkiem nowych kłopotów z wizerunkiem Kościoła.

Więcej o lustracji w Kościele:

  • Teczki pod sutanną K. Burnetko i A. Szostkiewicza (25.02.2006) Na zdrowy rozum dwie sprawy lustracyjne to żaden kryzys. Ale zyskały momentalnie wielki rozgłos. Z ich okazji bowiem padło fundamentalne pytanie: czy Kościół może być wyłączony z lustracji? A w Krakowie kipi od plotek, którzy to księża kryją się pod kryptonimami z teczki IPN księdza Zaleskiego. Wynika z nich, że może chodzić także o duchownych nadal czynnych, znanych i zasłużonych.
  • Lustracja w Kościele komentarz Adama Szostkiewicza o ks. Tadeuszu Isakowiczu - Zaleskim
  • Ingresu nie było komentarz Janiny Paradowskiej o sprawie arcybiskupa Stanisława Wielgusa
  • Fragment książki "Księża wobec bezpieki" księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

 

Kup książkę w merlin.pl

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska mapa przestępczości

Rozmowa z Tomaszem Witesem o mapie przestępczości i o tym, jak kształtować przestrzeń, by zmniejszyć ryzyko zbrodni.

Martyna Bunda
27.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną