Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Klata: Nabzdyczenie

Kwitnie starannie pielęgnowana narodowa wspólnota nabzdyczonych. Wkrótce nienabzdyczeni będą wskazywani i piętnowani.

Motto: „Polityka nie jest sferą wolności, lecz sferą konieczności. Sferą wolności jest kultura”. Autor: Pan Premier.

Nabzdyczenie władzą i nabzdyczenie brakiem władzy. Połowa ludności nabzdycza się i nie głosuje. Druga połowa nabzdyczonej ludności demokratycznie wybiera nabzdyczonych przedstawicieli nakręcających spiralę nabzdyczenia.

Polskie wszechnabzdyczenie wkładem do dziedzictwa Europy (w której przecież byliśmy w sumie zawsze...).

Kwitnie starannie pielęgnowana narodowa wspólnota nabzdyczonych. Wkrótce nienabzdyczeni będą wskazywani i piętnowani. Wkrótce izolowani i przymusowo nabzdyczani. Nabzdyczone mścicielstwo zapanuje nieodwołalnie, zastępując panującą w poprzedniej RP nabzdyczoną gnuśność.

Nowi nie są w stanie wymyślić nic poza wypożyczonym nabzdyczeniem, więc zmieniają wektor i jadą na cudzesach. Efekt jest ten sam. Menedżeria nabzdyczona mamoną, politycy zapleczem nabzdyczeni. Ludzie z parteru też chcą coś osiągnąć paradoksalnie i nabzdyczają się nieszczęściem swym do imentu.

Tak potrzebna klasa średnia nabzdycza się powyżej średniej, intensywnie aspirując. Drożdże narodu rosną jak nabzdyczone.

Nauczyciele nabzdyczą nieco historię i do wierzenia dziatwie podadzą. Ochotnie poniosą ten kaganiec, albowiem swojskim jest do bólu, słodkim znaczy.

Skala polskiego nabzdyczenia jest... no, wręcz, a nawet wprost PORAŻAJĄCA jest. Kto za tym stoi, proszę Państwa? Jak to, kto? Pan, pani – społeczeństwo.

To są oczywiście takie uwagi estetyczne, żenująco w poprzek omijające najistotniejsze fronty tej wprost Bitwy O wprost Polskę.

A co do tego motto?

Ano, pozwalam sobie tak rzucać myśli o papier, dopóki Pan Premier nie zmieni drugiego zdania. Bo wiem, że pierwszego nie zmieni nigdy. Najwyżej inaczej zdefiniuje konieczność.

Jan Klata
reżyser teatralny

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną