Kraj

Komorowski: Zakopmy Polskę w Europie

Niech Polacy poczują się pełnoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej.

Proponuję zmienić perspektywę i zamiast o polskim problemie nr 1, napisać kilka słów o najważniejszym wyzwaniu, przed którym stoi obecnie – w mojej ocenie – Polska. Tym wyzwaniem jest skorzystanie z wielkiej cywilizacyjnej szansy, jaką niesie ze sobą nasze członkostwo w Unii Europejskiej.

Jak, wykorzystując obecność w Unii, dogonić najsłabsze kraje starej „15” – na przykład Portugalię, która jeszcze stosunkowo niedawno pod względem rozwoju gospodarczego była znacznie słabiej rozwinięta od międzywojennej Polski?

Można oczywiście pisać zbiorowe zażalenia do Pana Boga na historię, przypominając i wojenne zniszczenia, kilkadziesiąt lat księżycowej komunistycznej gospodarki, brak planu Marshalla, dominację sowiecką i żelazną kurtynę. Oczywiście można tak postępować. To dosyć wygodna formułka, dzięki której specjalnie się nie wysilając, można zrzucić z siebie odpowiedzialność i z założonymi rękami rozpamiętywać historię, narzekając na niesprawiedliwy los.

Można jednak – a w mojej ocenie trzeba, korzystając przy tym z doświadczeń tych, którym się udało (np. Irlandia) – dokonać, wykorzystując korzyści wynikające z członkostwa w Unii, cywilizacyjnego skoku i przeprowadzić w Polsce gruntowne reformy. Reformy, które pozwolą na istotne zwiększenie zagranicznych inwestycji w Polsce, obniżenie podatków, zmniejszenie kosztów pracy i last but not least dostosowanie naszego systemu edukacyjnego do coraz szybszych procesów modernizacyjnych.

Polska powinna nie tylko odzyskać utracony wizerunek lidera przemian w naszej części Europy, Polska powinna – w mojej ocenie – pójść znacznie dalej i na dobre zaangażować się w postęp integracji europejskiej, budując wizerunek jednego z europejskich liderów na tym polu. Pogłębienie integracji w zakresie wspólnej polityki zagranicznej, polityki energetycznej i polityki bezpieczeństwa leży bowiem w żywotnym polskim interesie.

Polska powinna zademonstrować swoją otwartość w dyskusji na temat przyszłego kształtu traktatu reformującego Unię. W tym celu Warszawa, zamiast milczeć w sprawie eurokonstytucji, powinna dać swoim europejskim partnerom odpowiedź na pytanie o kształt i granice polskiego kompromisu, o kształt naszego non possumus, a nie tylko mówić „no, no, no” ratyfikowanej przez 18 krajów członkowskich konstytucji europejskiej.

Niech Polacy poczują się pełnoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej. Zakopmy Polskę w Europie po sam czubek głowy!

Bronisław Komorowski
wicemarszałek Sejmu

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną