Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak nam idą szczepienia?

Z badań Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat wynika, że na szczepienie nie zarejestrował się co trzeci dorosły, a blisko 22 proc. szczepić się nie zamierza Z badań Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat wynika, że na szczepienie nie zarejestrował się co trzeci dorosły, a blisko 22 proc. szczepić się nie zamierza Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Minister Dworczyk przyznał na Twitterze, że scenariusz wyhamowania akcji „nie jest nieprawdopodobny”. „Jakieś sugestie?” – zapytał z rozbrajającą szczerością. Parę osób w odpowiedzi zasugerowało, by na dobry początek nie dotować antyszczepionkowców.

Akcja szczepień przeciw Covid-19 prowadzona jest teraz w Polsce pod hasłem „Ostatnia prosta”, a od 17 maja na zastrzyk mogą się rejestrować już także 16- i 17-latki. Harmonogram zapisów jest więc otwarty dla wszystkich roczników kwalifikujących się obecnie do szczepienia. „Ostatnia prosta” to jednak długa droga, w dodatku – pod górkę. Stan na końcówkę maja mamy następujący: ok. 5,5 mln osób jest w pełni zaszczepionych, czyli przyjęło obie dawki szczepionki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson. Jedną dawkę otrzymało ok. 13 mln osób, a w sumie wykonano nieco ponad 18 mln zastrzyków. Innymi słowy: po pełnym cyklu szczepień jest ok. 14,6 proc. polskiej populacji. Jak wypadamy na tle świata? Z danych Our World in Data wynika, że w naszym sąsiedztwie najszybsza jest Litwa (18,5 proc. w pełni zaszczepionych osób). W Niemczech poziom wyszczepienia wynosi 13,7 proc., na Słowacji – 13,5, w Republice Czeskiej – 11,3, a najgorzej jest na Białorusi – niespełna 3 proc., i Ukrainie – zaledwie 0,2. W Rosji odsetek ten sięga 7,7 proc. Te kraje, które ruszyły z impetem, dziś przekraczają – czasem znacznie – poziom 30 proc. To przypadek Izraela (56,5 proc.), USA (prawie 40 proc.) czy Wielkiej Brytanii (33 proc.). Na czele stawki są z kolei państwa o niewielkiej populacji, jak Gibraltar czy Seszele. Chiny podały swym obywatelom pół miliona dawek (mało!) i praktycznie nie ma danych z Afryki, więc szacuje się ostrożnie, że pełen cykl szczepienia ma za sobą 5 proc. globalnej populacji. Daleko do 70 proc., magicznej granicy wiodącej do tzw. zbiorowej odporności.

Nad Wisłą wchodzimy najwyraźniej w etap decydujący – przekonywania nieprzekonanych.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama