„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Matczyna wolność

Z okazji Dnia Matki wszystkim kobietom życzę, by czasem, wbrew najsilniejszym instytucjom, przyznawały tę wolność sobie samym i by pozwoliły wybrać ją innym.

To już dziewiąty oficjalny Dzień Matki w moim życiu. Tego pierwszego spośród nich na przykład w ogóle nie pamiętam – zniknął mi ze wspomnień, zatarł się w rozmazanym obrazie tamtej długiej upalnej wiosny 2012 r., pełnej nowych lęków, zmęczenia fizycznego, o natężeniu, którego do tej pory nie znałam, łez z powodów, o których istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia, i wszystkich innych spraw, które wiążą się z początkami mojego macierzyństwa.

Najmocniej wryte w pamięć mam za to Dni Matki związane z przedszkolem, z hucznymi akademiami ku mojej matczynej czci, mamo, mamo, co ci dam, jedno serce, które mam, z laurką, pogniecioną przejętą małą rączką i z zapachem dziecięcego potu w nabitej rodzicami małej sali gimnastycznej.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Felietony; s. 87
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021