„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kraj

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki chce ratować USA. Wzywa wręcz do wojskowego przewrotu: „Prezydent Biden razem z Kamalą Harris solidnie pracują na opinię najbardziej radykalnych przywódców w dziejach Ameryki. (…) Faktycznie, USA, podobnie jak inne państwa Zachodu, stały się od lat ofiarą rewolucji neomarksistowskiej. Zapleczem rewolucji jest swoisty konglomerat – uniwersytety, media, Big Tech. Ze względu na swój charakter armia skupia w swych szeregach największą liczbę ludzi o patriotycznym nastawieniu (…), w armii panuje dyscyplina i hierarchia, armia przechowuje tradycje narodowe – wojsko to często ostatni przyczółek normalności. To, czy amerykańskim wojskowym uda się go ocalić, zależeć będzie od stopnia ich determinacji i odwagi”. W Birmie wojskowym się udało.

Starcie na szczytach władzy komentuje w „Angorze” Jan Rojewski: „Kamiński jako szef CBA nie znalazł żadnego trzęsącego Polską »układu«, nikogo nie wsadził za kratki, a w szafowaniu bezpodstawnymi oskarżeniami zbliżał się do poziomu Ziobry. Politycy PiS mówią nam, że w końcu »trafiła kosa na kamień«, a bezwzględny szef MSW w końcu znalazł sobie godnego przeciwnika. Starcie Kamińskiego i [prezesa NIK] Banasia to walka zawodników wagi ciężkiej, obliczona na wiele rund. Ponadto brakuje sędziego. Wszelkie chwyty dozwolone”. I stosowane.

Bronisław Wildstein wcześniej nie zauważył, ale teraz wreszcie dostrzegł i mu się nie podoba („Sieci”): „Dymisja [prezesa PKO BP] Jagiełły oznacza, że w PiS zaczyna zwyciężać logika partyjna. Jest ona wprawdzie nieodłącznie związana z demokracją i stanowi jej ciemną stronę, ale jakość rządów zależy od trzymania jej na wodzy.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Felietony; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama