Kraj

Dekompozycja PiS: Załamuje się polityka jasnowidzenia i proroctwa

Pod pokrywką władzy kipi, że trwa jakaś walka i że Jarosław Kaczyński tej pokrywki nie jest w stanie już przytrzymać.
Porównanie może nie na miejscu, ale trochę sprowokowane przez Jarosława Kaczyńskiego, który chętnie odwołuje się do Józefa Piłsudskiego, jako swojego wzoru historycznego i politycznego. Otóż po śmierci Marszałka w 1935 roku obóz sanacyjny momentalnie wszedł w fazę dekompozycyjną, zaczął rozpadać się na różne grupy i koterie, które bezpardonowo walczyły o władzę. Jest to dobrze opisane w literaturze. Teraz w taką dekompozycję – wszystko na to wskazuje – zaczyna wchodzić obóz sanacyjny PiS. W ostatnich dniach ujawnione zostały mianowicie w najbliższym zapleczu politycznym premiera i prezydenta wewnętrzne spory i napięcia wokół dymisji prezesa Wildsteina, wokół ustawy aborcyjnej, wcześniej wokół wicepremiera i ministra Dorna. Widać, że tam, pod pokrywką władzy kipi, że trwa jakaś walka i że Jarosław Kaczyński tej pokrywki nie jest w stanie już przytrzymać. Jak zawsze w takich wypadkach mieszają się tu jakieś tzw. układy personalne, ścierają się – niejasne często i trudno rozpoznawalne, ale przecież wyczuwane – koncepcje polityczne i przeświadczenia ideologiczne, zapewne też projekty jak dalej maszerować w przyszłość i jak rządzić. Na naszych oczach rozpada się front ideologiczny Czwartej RP (a właściwie została ona już odwołana piórami jeszcze niedawno gorących jej zwolenników), ludzie – przed chwilą mówiący jednym głosem i powtarzający jak za panią matką wszystko co wymyślił i podpowiedział prezes i premier w jednej osobie - skaczą sobie do oczu, dyskredytują się nawzajem, sami mówią o kryzysie w PiS. Jednym słowem to w samym PiS załamuje się polityka jednowymiarowego widzenia świata, odgórnego narzucania woli wszelakim mniejszościom, jasnowidzenia i proroctwa. Bo życie jest bardziej skomplikowane i złożone niż by się wydawało, co zresztą Grecy odkryli już w starożytności.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną