Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Stowarzyszenie wątpiących medyków

Dr Dorota Sienkiewicz Dr Dorota Sienkiewicz Jan Kucharzyk/DDTVN / EAST NEWS

Pod koniec maja oficjalnie zarejestrowano Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców – ogłosiła szczęśliwa Justyna Socha, liderka antyszczepionkowej grupy „STOP NOP”. Na czele nowego stowarzyszenia stanęła dr Dorota Sienkiewicz, pediatra i lekarz rehabilitacji, od której wypowiedzi na temat szczepień ochronnych odcina się jej macierzysta uczelnia, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W Sejmie w 2018 r. przekonywała, że preparaty stosowane do immunizacji w ramach Programu Szczepień Ochronnych nie są bezpieczne i według jej wiedzy zawierają aluminium. Wciąż jednak pracuje na Wydziale Nauk o Zdrowiu białostockiej uczelni.

Rzecznik stowarzyszenia dr Piotr Rossudowski na początku rozmowy od razu podkreśla, że nie jest antyszczepionkowcem i przeszedł cały kalendarz szczepień. Uważa jednak, że nie należy wprowadzać większego zagrożenia, niż ono faktycznie jest. Ale więcej powiedzieć nie może – zarząd postanowił, że do planowanej na 10 czerwca konferencji nie udziela żadnych informacji. Inni lekarze z nowo powstałego stowarzyszenia również nie chcą się na razie wypowiadać.

Do PSNLiN należy m.in. dr Katarzyna Bross-Grafin von Walderdorff, homeopatka z Katowic, którą mianowano wiceprezeską stowarzyszenia. Od lat występuje przeciwko obowiązkowym szczepieniom dzieci – w sprawie jej wypowiedzi na ten temat od 2017 r. przed Sądem Dyscyplinarnym Naczelnej Izby Lekarskiej toczy się postępowanie. Zarówno dr Sienkiewicz, jak i dr Bross-Grafin są sygnatariuszkami listu otwartego do prezydenta i rządu, który jesienią 2020 r. wystosowało 450 lekarzy sprzeciwiających się szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Lekarze sugerowali, że na skutek masowych szczepień może umrzeć więcej osób niż obecnie z powodu Covid-19. Naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej wezwał lekarzy na nieobligatoryjne przesłuchania w sprawie „podważania konieczności przestrzegania zasad i zaleceń w czasie zagrożenia zdrowia publicznego pandemią”.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama