Kraj

Czerwiec, miesiąc dumy i wstydu

W tym roku lato ma być w Polsce bardziej tęczowe. Na fot. Marsz równości w  Katowicach, 2019 r. W tym roku lato ma być w Polsce bardziej tęczowe. Na fot. Marsz równości w Katowicach, 2019 r. Tomasz Kawka / EAST NEWS
W tym roku lato ma być w Polsce bardziej tęczowe, bo to jednocześnie etap wygaszania pandemicznych obostrzeń.

Dla międzynarodowej społeczności LGBT+ czerwiec to zwyczajowo „miesiąc dumy”, czas celebrowania swojej seksualnej tożsamości, upominania się o prawa i wolności tam, gdzie wciąż są one ograniczane (z ang. Pride Month). Parady równości nawiązują do zamieszek w Stonewall na nowojorskim Manhattanie z 1969 r. Fala demonstracji była wtedy punktem zwrotnym w walce o status osób LGBT+ w Ameryce. I w Polsce czasem się słyszy, że potrzeba analogicznego wydarzenia, żeby los mniejszości seksualnych wreszcie się poprawił.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021