Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

To nie jest kraj dla matek

Według najnowszych badań aż 55 proc. kobiet uważa, że Polska nie jest dobrym krajem, by zakładać rodzinę i realizować się w macierzyństwie. Według najnowszych badań aż 55 proc. kobiet uważa, że Polska nie jest dobrym krajem, by zakładać rodzinę i realizować się w macierzyństwie. Shutterstock

Rząd stosuje metodę kija i marchewki, by nakłaniać Polki do macierzyństwa i zatrzymać zapaść demograficzną. A mimo to w ubiegłym roku urodziło się o 20 tys. mniej dzieci niż w rok wcześniej. W zestawieniu krajów według współczynnika dzietności Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc na świecie. Marchewka, czyli transfery finansowe w rodzaju 500+, nie działa. A kij, czyli ograniczanie dostępu do antykoncepcji i brutalne restrykcje dotyczące przerywania ciąży, jest przeciwskuteczny.

Według najnowszych badań wykonanych przez firmę SW Research i agencję Garden of Words aż 55 proc. kobiet uważa, że Polska nie jest dobrym krajem, by zakładać rodzinę i realizować się w macierzyństwie. Ważny jest dla nich rozwój zawodowy, dostęp do dobrej pracy i niezależność finansowa. Ten trend widać już od lat. Od lat też w podobnych badaniach wyraźne są powody, dla których Polki powstrzymują się z decyzją o macierzyństwie. To niepewność ekonomiczna, obawa, że po urodzeniu dziecka będą miały trudności z powrotem do pracy, i brak systemowego wsparcia dla rodziny, m.in. trudności z dostępem do żłobków i przedszkoli. Tylko co dziesiąte dziecko w Polsce ma szansę na miejsce w żłobku. Aż dwie trzecie gmin nie ma w ogóle takich placówek.

W badaniu SW Research jako jeden z takich powodów kobiety (ok. 37 proc.) wskazywały także ograniczenie podstawowych wolności obywatelskich. 30 proc. deklarowało, że nie decyduje się na dziecko z powodu braku dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu. Widoczny zaczyna być jeszcze jeden czynnik, zwłaszcza u najmłodszego pokolenia Polek świadomych wpływu działań człowieka na środowisko: nie chcą, by ich dzieci cierpiały z powodu zmian klimatycznych. Już blisko 10 proc. wskazuje to jako przyczynę rezygnacji z macierzyństwa.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama