Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Lato z przeszkodami, czyli przewodnik podróżnika

Lato z kodem QR. Wakacyjny przewodnik: wymogi, rygory, porady

W czasie tegorocznych wakacji podstawowym dokumentem będzie paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat Covid. W czasie tegorocznych wakacji podstawowym dokumentem będzie paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat Covid. Shutterstock, Getty Images/Studio Polityki
Nareszcie można ruszać na zagraniczny wypoczynek. I ruszyliśmy. Mówi się, że każda podróż jest przygodą, ale w tym roku jakby bardziej. Tyle że będzie trudno, dość drogo i mocno niepewnie.
Nasz rodzimy biznes turystyczny chce się szybko odkuć, windując ceny.Łukasz Dejnarowicz/Forum Nasz rodzimy biznes turystyczny chce się szybko odkuć, windując ceny.

Ostatnia sobota, lotnisko Chopina, na sali odlotów tłok. Przeważają rodziny z dziećmi, z wielkimi walizkami na wózkach. Kolejka – na lot na Wyspy Kanaryjskie – wciska się do hali z prawej strony. Wije wężykiem w kierunku okienek odprawy. Końca nie widać. Środkiem – przez całą długość hali odlotów – na lot na Maderę. Obok nieco krótsza – do kurortu Marsa El Alam w Egipcie. Człowiek na człowieku. Na ogół w maseczkach, ale dystansu nikt nie trzyma. Tylko nieliczne stanowiska odpraw są otwarte. I tak jest co dzień. Wrócił tłok.

Po trudnym, pandemicznym roku chcemy w końcu wyjechać. Na wypoczynek poza domem zdecydowane jest 46 proc. Polaków (majowy sondaż Kantara). Uczestnicy badania byli też pytani, na co czekają najbardziej, gdy tylko restrykcje związane z pandemią zostaną zniesione. Najwięcej – 19 proc. – podało, że najbardziej na możliwość podróżowania i spontanicznych wyjazdów. Na kolejnym miejscu było wyjście do restauracji (12 proc.) i wyjście do kina (11 proc.).

Na zagraniczne wakacje ma zamiar się wybrać w tym roku niemal 14 proc. Polaków, gdy przed rokiem deklarowało to jedynie 7,4 proc. (to dane United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”).

O tym, że się ruszymy, marzy także wygłodniała branża turystyczna i robi, co może, by nas do wyjazdu zachęcić. Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, mówi: – Im bliżej głównego sezonu, tym bardziej liczba rezerwacji zbliża się do poziomu z bardzo dobrego 2019 r. Turystyka wraca do normalności. Wtedy, w 2019 r., z biurami podróży wyjechało ok. 3 mln Polaków. W tym roku branża liczy, że wyjedzie 2 mln – i to będzie sukces. Szczególnie ostatnie cztery tygodnie napawają nadzieją.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Lato z przeszkodami, czyli przewodnik podróżnika"
Reklama