Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zmienia się klimat dla zwierząt

Pod inicjatywą wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej zebrano 1,4 mln podpisów. Pod inicjatywą wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej zebrano 1,4 mln podpisów. Imago/Blickwinkel / EAST NEWS

Wypuścimy zwierzęta hodowlane z klatek? Wszystko wskazuje na to, że tak! Komisja Europejska zobowiązała się do pracy nad zakazem chowu klatkowego, tak by nowe prawo było gotowe do końca 2023 r., a jego wdrożenie w całej Unii nastąpiło w 2027 r. Już za 5 lat zatem ponad 300 mln zwierząt (m.in. kur, cieląt, królików, gęsi) przestanie spędzać swoje krótkie życie w przymusowym zamknięciu.

Coś, co wydawało się nierealne, może stać się faktem dzięki Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, zainicjowanej przez organizację Compassion in World Farming, do której dołączyło 170 organizacji pozarządowych z 28 krajów Europy. Razem zebrały 1,4 mln podpisów pod inicjatywą wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej. Potem projekt poparł europarlament. Posłowie poszli krok dalej i chcą, by nowe prawo zagwarantowało, że wszystkie produkty importowane do UE będą spełniały normy dotyczące hodowli bezklatkowej.

Zakaz klatek ograniczy ekspansję przemysłowej hodowli zwierząt i umożliwi powrót do rolnictwa tradycyjnego i bardziej humanitarnej, wolnowybiegowej hodowli zwierząt. – Stanowisko KE jest pewnym politycznym osiągnięciem, ale nie wiadomo, czy i kiedy przyniesie ono realne polepszenie życia zwierząt – mówi prof. Andrzej Elżanowski. I podkreśla, że zakaz hodowli klatkowej będzie musiał być jednomyślnie zaakceptowany przez państwa członkowskie i może spełznąć na niczym – albo na kosmetycznych reformach.

Nawet jeśli sceptycy mają rację, wyraźnie widać, że w Europie zmienia się klimat dla zwierząt. Niemal w tym samym czasie ministrowie rolnictwa 12 państw UE (w tym Polski) wyrazili poparcie dla zakończenia przemysłu futrzarskiego w całej Unii z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne i dobrostan zwierząt.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama