Kraj

Gambit Tuska

Gambit Tuska. Wskrzesi Platformę?

Plan Donalda Tuska jest dość czytelny: naprostować sytuację w Platformie i relacje w ramach KO, zacząć budować sojusze po opozycyjnej stronie, a równolegle jeździć w teren, spotykać się z ludźmi. Plan Donalda Tuska jest dość czytelny: naprostować sytuację w Platformie i relacje w ramach KO, zacząć budować sojusze po opozycyjnej stronie, a równolegle jeździć w teren, spotykać się z ludźmi. Tomasz Paczos / Fotonova
Takiego entuzjazmu wśród polityków Platformy dawno nie było widać. Donald Tusk obudził w partii nadzieję i wiarę. To był spektakularny powrót, ale to dopiero początek.

Przez ostatnie miesiące w partii więcej było kłótni i wzajemnych pretensji niż chęci do działania. – Koledze nawet biura poselskiego nie chciało się odmalować, dopóki nie zaczęło się mówić, że Donald wraca – słyszymy. Marne sondażowe notowania (rzędu kilkunastu punktów procentowych), odpływ działaczy do partii Szymona Hołowni, brak klarownej strategii, słaba pozycja Borysa Budki, a do tego tworzony na boku PO ruch Rafała Trzaskowskiego – osłabiały partyjne morale. Wszystko zmieniło się w ostatnią sobotę, kiedy Donald Tusk na nowo objął stery partii.

Także on zwracał uwagę, że z Platformy „gdzieś uszła energia”. „Bez tej energii (…) nie ma co iść na bój z tak groźnym przeciwnikiem. Tę energię trzeba czuć, trzeba mieć, trzeba inwestować na sto procent w ten projekt, który nazywa się Platforma. Bo ten projekt od samego początku istnienia ma wpisane w DNA wolę zwycięstwa i umiejętność zwyciężania” – mówił do działaczy podczas pierwszego oficjalnego wystąpienia w nowej/starej roli.

Tuskowi szybko udało się tę energię wykrzesać – co najlepiej było widać w kuluarach warszawskiej Hali Global Expo, gdzie zorganizowano sobotnią radę krajową PO. Większość platformersów znów uwierzyła, że z PiS można wygrać. Bo do polskiej polityki wrócił zawodnik wagi ciężkiej.

Charyzma Donalda Tuska jest nie do przecenienia. Wierzę, że wszystkie opozycyjne siły się zjednoczą i będzie pełne zwycięstwo. Borys Budka lepiej się zachować nie mógł – podkreślała prof. Alicja Chybicka. Robert Tyszkiewicz: – Donald pokazał, że ma i emocje, i plan. A do tego wagę polityczną. Zbigniew Konwiński: – Ludzie muszą wierzyć w zwycięstwo, to kluczowe. Grzegorz Schetyna: – Platforma jest gotowa do tego, żeby być znowu w pierwszej linii środowisk opozycyjnych i budować koalicję, która wygra z PiS.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Gambit Tuska"
Reklama