Kraj

12 wspaniałych + 1 mały

Polscy siatkarze - wicemistrzowie świata 2006

W sportach zespołowych już dawno tak niewielu nie sprawiło tak wielkiej radości tak wielu z nas.

Paweł Zagumny, rozgrywający

Wiek: 29 lat, wzrost: 200 cm, waga: 88 kg, klub: PZU AZS Olsztyn. Żonaty, ma córkę.

Najlepszy rozgrywający ostatnich mistrzostw świata, mózg polskiej drużyny, Przez całe lata kontuzje wykluczały go z najważniejszych turniejów: mistrzostw Europy, świata, olimpiady. Podczas mistrzostw świata w Japonii przełamał złą passę i rozegrał turniej życia. Do siatkówki trafił dzięki ojcu, trenerowi tej dyscypliny. W polskiej lidze zadebiutował w wieku 16 lat, doświadczenia nabrał we włoskiej, uchodzącej za najlepszą w świecie, gdzie trafił jako 22-latek.

Jego motto życiowe: Tylko spokojnie. Bywa szorstki, nieufny, nie okazuje emocji. Stroni od ludzi wyjąwszy grupę najbliżej zaprzyjaźnionych.

Łukasz Żygadło, rozgrywający

Wiek: 27 lat, wzrost: 200 cm, waga: 90 kg, klub: Dynamo Kaliningrad. Żonaty.

Podczas mistrzostw w Japonii nie grał zbyt dużo, bo był zmiennikiem świetnego Zagumnego. Szykowany na jego następcę, jak twierdzą znawcy siatkówki – dojrzał już do tej roli. Doświadczenie zdobywał w lidze greckiej, tureckiej, teraz – w rosyjskiej. Wybitnie inteligentny, zawsze uśmiechnięty, opanowany i szarmancki. Jego żona Agnieszka jest wziętą modelką. Fan zespołu Depeche Mode, miłośnik nurkowania i filmów komediowych.

Mariusz Wlazły, atakujący

Wiek: 23 lata, wzrost: 197 cm, waga: 75 kg, klub: BOT Skra Bełchatów. Żonaty.

Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia, najbardziej skoczny polski siatkarz (pułap ataku 362 cm). Do siatkówki trafił przypadkiem – poszedł po kolegę na trening i już został. Zwany Szamponem, po tym, gdy w ramach przegranego zakładu wypił butelkę tego specyfiku. Ulubieniec nastoletnich fanek, które piszczą z zachwytu, gdy Mariusz wychodzi na boisko.
Jego żona Paulina jest siatkarką. Obydwoje pasjonują się fotografią, najczęściej robią zdjęcia sobie nawzajem.

Grzegorz Szymański, atakujący

Wiek: 28 lat, wzrost: 202 cm, waga: 92 kg, klub: Jastrzębski Węgiel. Żonaty, ma córkę.

Zmiennik Mariusza Wlazłego, w reprezentacji częściej na ławce rezerwowych niż na boisku. Ogromny talent, fachowcy od lat wróżą mu wielką karierę. Bezpośredni, mówi, co myśli, na boisku także reaguje żywiołowo. Przygodę ze sportem zaczynał jako piłkarz w KSZO Ostrowiec. Do dziś wielki fan futbolu, wyniki ligowych meczów zna na wyrywki. Wolny czas poświęca przede wszystkim swojej córeczce Oliwii.

Sebastian Świderski, przyjmujący

Wiek: 29 lat, wzrost: 193 cm, waga: 88 kg, klub: RPA Perugia (Włochy). Żonaty, ma córkę i syna.

Drugi w rankingu najlepiej atakujących ostatnich mistrzostw świata. Nieformalny lider reprezentacji, najbardziej rozpoznawalny polski siatkarz. Ma talent do ludzi. Kochają go kibice (którzy nadali mu przydomek Mały rycerz) i dziennikarze – za inteligencję, konkretność i optymizm. Zapobiegliwy. Ukończył marketing i zarządzanie na uniwersytecie w Szczecinie, jest właścicielem sklepu sportowego, współwłaścicielem gazety i portalu internetowego. Wielbiciel muzyki techno, żużlu i szybkich samochodów.

Michał Winiarski, przyjmujący

Wiek: 23 lata, wzrost: 197 cm, waga: 82 kg, klub: Itas Trentino (Włochy). Żonaty, ma syna.

Syn piłkarza i siatkarki, wielki talent. Karierę sportową rozpoczynał jako piłkarz w Chemiku Bydgoszcz. Do siatkówki przekonał się dzięki siostrze, która z powodzeniem uprawiała tę dyscyplinę. Zawzięty, nie lubi odpuszczać, nawet najbardziej straconych piłek. Chce mieć trójkę dzieci i dwa psy. Pierwsze dziecko, syn Oliwier, urodził mu się 28 listopada, gdy polscy siatkarze rozgrywali mecz z Rosją. Pies o imieniu Rocky jest rasy beagle.

Miłośnik angielskiej Premiership (piłka nożna), lubi gotować i dobrze zjeść. Siatkarskie fanki zachwycają się jego urodą.

Piotr Gruszka, przyjmujący

Wiek: 29 lat, wzrost: 206 cm, waga: 102 kg, klub: BOT Skra Bełchatów. Żonaty, ma córkę.

Kapitan polskiej reprezentacji. Ostatnie mistrzostwa spędził głównie na ławce rezerwowych, jednak swoim wejściem na boisko uratował losy meczu z Rosją.

Cudowne dziecko polskiej siatkówki, miał 16 lat, gdy zaczął grać w lidze z trzydziestolatkami. Największa gwiazda drużyny juniorów, która zdobyła mistrzostwo Europy (1996 r.) i świata (1997 r.), najdłużej w reprezentacji, ulubieniec działaczy. Wrażliwiec. Regularnie odwiedza jeden z zakładów dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo, które do niego lgną. Planuje dokończyć kiedyś studia na resocjalizacji. O interesy rodzinne dba jego żona.

Michał Bąkiewicz, przyjmujący

Wiek: 25 lat, wzrost: 196 cm, waga: 79 kg, klub: PZU AZS Olsztyn. Kawaler.

Do reprezentacji na mistrzostwa świata wszedł w ostatniej chwili, za kontuzjowanego Dawida Murka. Sam też miał problemy z kontuzjami; kłopoty z krążeniem o mało nie przerwały jego kariery. Po udanej operacji we Włoszech jest w pełni sprawny. Choć gra jako przyjmujący, niektórzy znawcy siatkówki widzą w nim materiał na najlepszego libero świata. Zaczynał jako piłkarz, miał propozycje, by zostać koszykarzem. Jedyny kawaler w kadrze, jeden z niewielu, który ma swój fanklub.

Łukasz Kadziewicz, środkowy

Wiek: 26 lat, wzrost: 206 cm, waga: 90 kg, klub: Jastrzębski Węgiel. Żonaty, ma córkę.

Znany z trudnego charakteru i wysokiego mniemania o sobie. Zdarza mu się na boisku kłócić z sędziami albo kolegami z drużyny. W 2005 r. wyleciał z kadry Raula Lozano, bo zamiast trenować, poszedł balować. Gdy trener dał mu drugą szansę, nie zmarnował jej, w Japonii zyskał miano jednego z najlepszych środkowych świata. Do siatkówki trafił dzięki świetnym warunkom fizycznym. Jego motto: Kto jest silny fizycznie, jest też silny psychicznie. Ostatnia pasja – snowboard.

Daniel Pliński, środkowy

Wiek: 28 lat, wzrost: 205 cm, waga: 95 kg, klub: Jastrzębski Węgiel. Żonaty, ma córkę.

Przez kilka lat czas poświęcał głównie siatkówce plażowej, trzy razy zdobył w tej dyscyplinie mistrzostwo Polski (2002, 2003, 2004). Po tragicznej śmierci swego partnera z plaży (gra się w dwuosobowych zespołach) wrócił do rozgrywek w halowej. Jest największym odkryciem trenera Lozano, który ściągnął go do kadry. Pracowity analityk – lubi rozłożyć mecz na części pierwsze i studiować statystyki. Zakochany do szaleństwa w swojej 9-miesięcznej córeczce Julii.

Wojciech Grzyb, środkowy

Wiek: 25 lat, wzrost: 205 cm, waga: 104 kg, klub: PZU AZS Olsztyn. Żonaty, ma syna.

Jeden z największych talentów, pełni rolę wiecznego rezerwowego. Do siatkówki trafił dzięki znakomitym warunkom fizycznym, już jako 16-latek mierzył 2 m wzrostu. Lubi kino, książki i gry komputerowe. Autor oryginalnej pracy magisterskiej: „Studenci UMW w Olsztynie wobec problemu spożywania alkoholu w czasie sesji egzaminacyjnej i tuż po jej zakończeniu”.

Piotr Gacek, libero

Wiek: 28 lat, wzrost: 185 cm, waga: 78 kg, klub: Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa. Żonaty.

Do niedawna siedział na ławce rezerwowych, bo żelaznym libero polskiej reprezentacji był Krzysztof Ignaczak. Jednak do Japonii Raul Lozano wziął Gacka, który rozegrał znakomity turniej. Świetnie przyjmował zagrywkę, świetnie bronił. Z wykształcenia jest magistrem wychowania fizycznego. Fan muzyki techno i rajdów samochodowych.

Raul Lozano, trener

Wiek: 50 lat, wzrost: 168 cm. Od stycznia 2005 r. trener siatkarskiej reprezentacji Polski z pensją 100 tys. euro rocznie. Argentyńczyk. Żonaty, ma dwóch synów.

Jako zawodnik występował bez sukcesów na pozycji rozgrywającego. Jako trener odniósł spektakularne sukcesy w najlepszej – włoskiej – lidze świata. Ulubione powiedzonko: W sporcie nie ma cudów, jest tylko ciężka praca. Oraz: Nie zrobię z makaronu kurczaka (sam niczego nie osiągnę).

Ma siatkówkę w małym palcu. Zna się na niej do ostatniego szczegółu – mówią o nim zawodnicy. Tytan pracy, choleryk, nie znosi sprzeciwów. Od siatkarzy wymaga pełnego podporządkowania i absolutnego poświęcenia. Lubi czerwone wino, polski żurek i argentyńskie steki.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną