Kraj

Opcja zerowa

© Łukasz Cynalewski, AG © Łukasz Cynalewski, AG
Dlaczego księża tacy jak Węcławski, Obirek, Bartoś nie zmieścili się w Kościele polskim nowego stulecia?

Ks. Węcławski (rocznik 1952) należał do ścisłej czołówki polskiej teologii. Nie mamy w tej dziedzinie zbyt wielu asów. Polski katolicyzm jest silny duszpastersko, ale teologicznie nie imponuje. Węcławski był jednym z wyjątków. Zdaniem ks. Tischnera, łączył talent duszpasterski z teologicznym.

Komunikat ks. Węcławskiego (pełna treść na gazeta.pl) nie wyjaśnia konkretnych powodów odejścia. Niezwykle podniosły ton może skłaniać do spekulacji. Uszanujmy jednak wolę Węcławskiego i nie szukajmy drugiego dna. Z oświadczenia wynika, że autor myślał od dawna o tej "opcji zerowej" – rozpoczęciu nowego etapu życia po 28 latach kapłaństwa, pisania i wykładania – i że zamierza być dalej czynny publicznie. Form tej obecności Węcławski też nie precyzuje. Domyślam się, że będzie robił to, co dotąd, tylko już jako publicysta i profesor świecki. I że będzie to robił z taką samą odwagą, jak w sprawie abp. Paetza.

Węcławski mówi w komunikacie o sumieniu i wolności. Potencjalnych naśladowców wśród kleryków i księży prosi jednak, by kierowali się jedynie swoim sumieniem. Brzmi to tak, jakby nie chciał czynić z siebie, broń Boże, jakiegoś znaku sprzeciwu. Zapewne nie dostarczy swą dalszą działalnością amunicji rodzimym antyklerykałom. Kościół nie powinien jednak odetchnąć z ulgą. To już trzecie w niedługim czasie odejście wybitnego duchownego. Ile musi ich się uzbierać, by biskupi zajęli się tą sprawą: dlaczego księża tacy jak Węcławski, Obirek, Bartoś nie zmieścili się w Kościele polskim nowego stulecia? Czy ich racje nie powinny zostać jakoś uwzględnione, a przynajmniej rozważone, z pożytkiem dla tych, którzy chcą w Kościele zostać? Moim zdaniem, utrata takich księży jest sygnałem kryzysu w Kościele poważniejszego niż kryzys na tle lustracji.WIĘCEJ
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną