Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Srebra Srebrnej

Siedziba spółki Srebrna w Warszawie. Siedziba spółki Srebrna w Warszawie. Jakub Kamiński / PAP

Spółka Srebrna, którą zarządzają osoby związane z PiS, odnotowała w ubiegłym roku 1,4 mln zł netto zysku. Jej przychody to 6,5 mln zł. Prawie cały zysk przeznaczono na kapitał zapasowy spółki, a 40 tys. zł przekazano Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, która jest właścicielem Srebrnej. Szefem rady Fundacji jest Jarosław Kaczyński.

Spółka, nad którą faktyczną władzę ma prezes PiS, ma się dobrze. Suma bilansowa na koniec 2020 r. wynosiła 30,1 mln zł, co oznacza, że w stosunku do 2019 r. wzbogaciła się o 2,5 mln zł. Nie ma żadnych długów. Dysponuje trzema nieruchomościami w atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie i łącznie ma w użytkowaniu wieczystym 8,534 tys. m kw., które w sprawozdaniu wyceniono na 6,8 mln zł. To z ich wynajmu ma dochody. Największa działka znajduje się przy ul. Srebrnej – ma aż 5,433 tys. m kw., a jej wartość wyceniono na 3,6 mln zł. W całkiem sporym budynku usytuowanym na tej działce znajduje się kilkanaście biur. To tu miały stanąć słynne dwie wieże Kaczyńskich. Srebrna ma jeszcze grunty przy ul. Nowogrodzkiej zaraz przy siedzibie PiS – to słynny parking za bramą (1,644 m kw.) i biurowiec tuż obok, przy Al. Jerozolimskich (na działce 1,457 m kw.).

W PRL również biurowiec przy Nowogrodzkiej, gdzie dziś mieści się centrala PiS, należał do wydawcy RSW Prasa-Książka-Ruch. Gdy w 1989 r. rząd zdecydował o zlikwidowaniu prasowego monopolisty, budynki przejęła stworzona przez Jarosława Kaczyńskiego Fundacja Prasowa Solidarność. W 1995 r. Kaczyński powołał spółkę Srebrna, która przejęła nieruchomości Fundacji. W 2007 r. budynek siedziby PiS sprzedano. Dziś partia płaci za jej wynajem 48 tys. zł miesięcznie – z pieniędzy, które dostaje co roku z budżetu państwa.

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama