Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Efekt Tuska

Donald Tusk dla „Polityki”: Jak pokonać PiS? Cztery kroki

Donald Tusk, były premier RP, były szef Rady Europejskiej, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk, były premier RP, były szef Rady Europejskiej, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Jacek Domiński / Reporter
Donald Tusk, były premier RP, były szef Rady Europejskiej, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, o tym, jak pogodzić podzielonych Polaków, jak wygrać wybory i co po nich zrobić.
Ireneusz Szuniewicz

JERZY BACZYŃSKI: – Widzę, że chodzi pan bez ochrony. PiS obstawia swojego szefa chyba dziesięcioma osobami. Nie obawia się pan jakichś napaści?
DONALD TUSK: – Oczywiście, że się obawiam. Czarna propaganda mediów publicznych, nakierowana na mnie, musi wzbudzać u wielu osób agresję. Jestem z Gdańska, byłem przyjacielem Pawła Adamowicza, więc trudno mi lekceważyć sygnały, które właściwie każdego dnia docierają do mnie, do mojej rodziny, do moich przyjaciół samorządowców. Bywają bardzo agresywne. Anonimowy hejt w sieci, spontaniczny i zorganizowany, to nic nowego, natomiast nowa jest skala agresji w mediach rządowych, które zmieniły się w fabrykę nienawiści. Ale nie, nie zastraszą nas. To ich coraz częściej paraliżuje lęk; każe im się chować za kordonami ochrony i oddziałów policji.

A zaczął pan oglądać telewizję publiczną?
Nie za często, ze względów higienicznych. Dość odrażające.

Poza tym, że pan jest Niemcem, coś jeszcze pana szczególnie poruszyło?
Tak – jak bardzo pogardzają swoimi widzami. „Ciemny lud to kupi” Kurskiego stało się mottem TVP.

Poseł Suski powiedział, że on chciałby, żeby TVN był taki jak TVP. I widzę, że tą drogą idą. Czy to naprawdę jest próba wyparcia Amerykanów, przejęcia czy zwasalizowania TVN? Niektórzy mówią, że to może być też efekt Tuska, że po pańskim powrocie następuje radykalna konsolidacja obozu władzy i czyszczenia przedpola do ostatecznego starcia. Pan wezwał Kaczyńskiego na udeptaną ziemię. To chyba zaczynają tę ziemię udeptywać.
Raczej wdeptywać w ziemię te niezależne instytucje, które jeszcze pozostały.

Więc o co chodzi z TVN? Jakaś prowokacja wobec Ameryki Bidena?
To, co dzisiaj dzieje się wokół TVN, nie powinno nikogo zaskakiwać.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Efekt Tuska"
Reklama