Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Reasumpcja mała i duża

Po ostatnich wydarzeniach w Sejmie nikt już nie może wykluczyć próby „reasumpcji” przyszłych wyborów.

Naciągana prawnie, nachalna „reasumpcja” głosowania, do której doszło tuż przed przyjęciem przez Sejm ustawy „lex TVN”, niby nie powinna zaskakiwać, bo wiemy, jak PiS traktuje Sejm, a jednak… Manipulacja regulaminem Sejmu była tak oczywista, kupowanie brakujących głosów tak ostentacyjne, że nawet formalny rozpad rządzącej Polską od 6 lat Zjednoczonej Prawicy zszedł na drugi plan. PiS nagle uświadomił swoim rywalom i ogółowi wyborców, że żaden wynik głosowania nie jest święty, że partia władzy nie uznaje przegranej, że może sięgnąć po dowolne triki, żeby ogłosić zwycięstwo. Czyżbyśmy dostali zapowiedź sfałszowania wyborów parlamentarnych, a w każdym razie nieuznania ich wyników? Wielu komentatorów tak właśnie odczytało ten przekaz dnia.

Do tej pory obawy przed jawnym wyborczym przekrętem PiS pojawiały się rzadko; bo że PiS łamie konstytucję i standardy demokratyczne – to wiadomo; że zrobi wszystko, aby w kampanii opozycja nie miała równych szans – to oczywiste; ale sam akt głosowania? – nawet Orbánowi nie zarzucano „kradzieży wyborów”. Ba, ustrój, który w Polsce buduje Kaczyński, ma nawet w politologii swoją nazwę: autorytaryzm wyborczy, czyli taki, w którym niedemokratyczna władza, wykorzystując różne instrumenty prawne, finansowe, propagandowe, stara się zdobyć większościowe poparcie, formalny demokratyczny mandat. Tak jest w Rosji, Turcji, Iranie i dziesiątkach innych, mniej lub bardziej opresyjnych, satrapiach.

W Polsce rządzonej przez PiS żadne wybory nie były równe, ale też ich nie sfałszowano. Zanosiło się na to w tzw. wyborach kopertowych, ale jak wiemy, dzięki Jarosławowi Gowinowi, plan nie wypalił. To zresztą żałosne, że Andrzej Duda, z obrażoną miną, odmówił spotkania odbierającemu dymisję wicepremierowi Gowinowi.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Przypisy; s. 6
Reklama