Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Pusta twierdza

Polityczna historia polskiego Kościoła: od Wyszyńskiego do Jędraszewskiego

„Dlaczego abp Marek Jędraszewski nie został napiętnowany za wypowiedź o „tęczowej zarazie”? Bo w Polsce Jędraszewski jest traktowany jak bohater, fetowany i nagradzany.” „Dlaczego abp Marek Jędraszewski nie został napiętnowany za wypowiedź o „tęczowej zarazie”? Bo w Polsce Jędraszewski jest traktowany jak bohater, fetowany i nagradzany.” PAP/Alamy, Piotr Guzik/Forum
Stanisław Obirek, profesor nauk humanistycznych, teolog, antropolog kultury, historyk, były jezuita.

12 września odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. To dobry moment na refleksje na temat kondycji polskiego Kościoła katolickiego. Rozmawiamy o tym z dr hab. Danutą Waniek i prof. Stanisławem Obirkiem. Jaki wpływ miał Prymas Tysiąclecia na polską religijność. Jak Kościół pertraktował swoją pozycję w czasach PRL. Jak po 1989 r. rozszerzał swoje wpływy, by osiągnąć pozycję państwa w państwie, stojącego ponad prawem. I czy ten czas właśnie mija.

JOANNA PODGÓRSKA: – Na ile kształt polskiego Kościoła został uformowany przez kard.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Temat z okładki; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Pusta twierdza"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021