Kraj

Pusta twierdza

Polityczna historia polskiego Kościoła: od Wyszyńskiego do Jędraszewskiego

„Dlaczego abp Marek Jędraszewski nie został napiętnowany za wypowiedź o „tęczowej zarazie”? Bo w Polsce Jędraszewski jest traktowany jak bohater, fetowany i nagradzany.” „Dlaczego abp Marek Jędraszewski nie został napiętnowany za wypowiedź o „tęczowej zarazie”? Bo w Polsce Jędraszewski jest traktowany jak bohater, fetowany i nagradzany.” PAP/Alamy, Piotr Guzik/Forum
Stanisław Obirek, profesor nauk humanistycznych, teolog, antropolog kultury, historyk, były jezuita.

12 września odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. To dobry moment na refleksje na temat kondycji polskiego Kościoła katolickiego. Rozmawiamy o tym z dr hab. Danutą Waniek i prof. Stanisławem Obirkiem. Jaki wpływ miał Prymas Tysiąclecia na polską religijność. Jak Kościół pertraktował swoją pozycję w czasach PRL. Jak po 1989 r. rozszerzał swoje wpływy, by osiągnąć pozycję państwa w państwie, stojącego ponad prawem. I czy ten czas właśnie mija.

JOANNA PODGÓRSKA: – Na ile kształt polskiego Kościoła został uformowany przez kard.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Temat z okładki; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Pusta twierdza"
Reklama

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021