Stanisław Obirek, profesor nauk humanistycznych, teolog, antropolog kultury, historyk, były jezuita.
Jako dziennikarze nie pozwolimy się tak łatwo odepchnąć od granicy.
W miasteczku Krynki na ulicach ludzi mniej niż zwykle, policji za to dużo więcej. Na stację benzynową „Rolnik” podjeżdża tankować wojsko. Pierwszy poranek w podlaskiej części stanu wyjątkowego, czyli strefie W, jak mówią miejscowi, upływał leniwie.
Marne jedzenie, nuda i tylko las wkoło. Pobyt w ośrodku dla cudzoziemców przypomina tanie kolonie dla młodzieży. Nie wygląda to źle, dopóki nie trzeba tam spędzić kilku lat życia.
Strona rządowo-pisowska w tej sprawie klimkiem rzuca i jej argumentacją nie warto głowy sobie zawracać.
Były burmistrz Wołomina w chudych latach PiS poratował Jacka Sasina pracą w urzędzie. A teraz wicepremier wspiera znajomego.
Sytuacja sportowców LGBT w naszym kraju została nagłośniona przy okazji igrzysk olimpijskich w Tokio.
Talibowie będą mogli używać niewymagającego skomplikowanej obsługi wyposażenia pozostawionego w magazynach przez uciekających żołnierzy.
Hołownia zagrzewa zwolenników do walki. Polska 2050 przestała być co prawda konkurencją dla Tuska, ale bez niej odebranie władzy Kaczyńskiemu będzie trudne.
Obrona przed uchodźcami to dziś polska i unijna doktryna. Ani Polska, ani Unia nie mają spójnej, długofalowej polityki migracyjnej. Unia zaczęła jednak pracę nad Nowym Paktem o Migracji i Azylu. Polska tylko zamyka oczy i granice.
Od głosów Konfederacji coraz więcej zależy w obecnym Sejmie. A to źle wróży tej dziwnej formacji, której dwa główne nurty – jak sami żartują – spotykają się tylko w niedzielę. Jedni idą na mszę, drudzy wracają z nocnej balangi.
Danuta Waniek, polityczka i wykładowczyni, która ostatnio wydała książkę „Ołtarz bez tronu…? Walka o rząd polskich dusz”.
Setki tysięcy grzybiarzy ruszają właśnie do lasów. Przeważnie chodzi o frajdę. Jednak dla niektórych to szansa na poważne zasilenie domowego budżetu. Dobra grzybowa dniówka to 300 zł.
Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.
Odwaga strażaka z Lubina, który zdecydował się przebranżowić na fryzjera, wzbudziła uznanie współbraci.
W Jaworznie na Śląsku, na terenie, który jest nie wiadomo czym, nie wiadomo, za skąd wzięte pieniądze, nie wiadomo, kto wybuduje fabrykę. Mają tam być produkowane narodowe auta elektryczne marki Izera. Też nie wiadomo jakie.
Do nielegalnie sprzedawanego w Polsce alkoholu, papierosów i narkotyków dołączyły ziemniaki. W gospodarcze podziemie zepchnął je rządowy program rozwoju ziemniaka.
Drut z kolcami wymyślono w Ameryce, żeby grodzić pastwiska dla bydła. Od ponad wieku z drutu buduje się zapory i zagrody dla ludzi. Stał się narzędziem politycznym.
W Indiach nie ma takiej potrawy jak curry. To wytwór Brytyjczyków, uważany za symbol kolonializmu. Ale indyjskiej kuchni grozi teraz inna, narodowa dominacja.
Przejęcie Afganistanu przez talibów domyka budowę bliskowschodniego kartelu narkotykowego z siedzibą w Teheranie.
Norweski cud ekologiczny nie byłby możliwy bez gigantycznego eksportu ropy naftowej. A Norwegów ta prawda zaczyna coraz bardziej uwierać.
Afryka jest jedynym kontynentem, poza Antarktydą, względnie oszczędzonym jak dotąd przez pandemię Covid-19. Eksperci oczekiwali, że właśnie tam zbierze ona największe śmiertelne żniwo. Teraz się głowią, jak wytłumaczyć ten fenomen.
Miód i wosk podkradaliśmy pszczołom na długo przed założeniem pierwszych uli. Dziś staramy się pszczoły chronić i hodować w miastach, co niekoniecznie musi być dobre dla dzikich zapylaczy.
Najnowsze odkrycia szczątków naszych wymarłych kuzynów jeszcze bardziej zagmatwały obraz ewolucji człowieka. I znów postawiły pytanie o sens wyodrębniania kolejnych ludzkich gatunków.
W ramach cyklu „Giganci Nauki PL” przedstawiamy sylwetki wybitnych polskich naukowców i wynalazców.
Wydaje mi się, że ważniejsze jest zrozumienie go niż dorysowywanie nieprawdziwych aureolek – mówiła Jackowi Żakowskiemu Julia Wyszyńska w 1985 r., gdy ten wywiad się odbył.
Wojna w Wietnamie nie zakończyła się wraz z ewakuacją ostatniego Amerykanina. Jej koniec był początkiem uchodźczej epopei milionów ludzi.
Pandemiczne lockdowny sprzyjały głębszemu wejrzeniu w związki z najbliższymi, część widzów pewnie odnajdzie się w emocjach i decyzjach bohaterów.
Specyficznie ogląda się te opowieści o amerykańskich zmaganiach z nieszczęściami, gdy ich kontekstem jest sytuacja w Afganistanie.
Początek sugeruje, że serial został napisany, wyreżyserowany i zagrany drukowanymi, pogrubionymi literami.
Co zrobić, gdy państwo młodzi w dniu ślubu odwołają ceremonię? Przecież weselne dania i alkohol nie mogą się zmarnować, zwłaszcza że goście przyjechali z całej Polski, a gra pozorów jest najważniejsza.
Jeszcze wystawy nie otwarto, a już było o niej głośno, głównie za sprawą zaproszonych artystów znanych ze swych radykalnie antyislamskich poglądów i zachowań.
Atak na WTC to spełnienie czarnego snu ekspertów od terroryzmu, których dziś można tylko bezradnie cytować.
Atwood rozprawia się z romantycznym dziedzictwem i z powinnościami pisarzy.
W „Ostatnich ludziach” Maciej Jakubowiak przypomina, że koniec świata zaprzątał ludzkie umysły od zarania dziejów.
Może faktycznie trzeba się zgodzić z Marią Peszek, która uważa, że jest to najpiękniejsza płyta, jaką nagrała.
108 minut z nierzadko na siłę wydłużonymi utworami to dużo.
Od ponad pół wieku – od czasów Skaldów – z Krakowa trafia do nas artystyczny i zbierający przeróżne inspiracje pop.
Gośćmi honorowymi 11. Warszawskich Targów Książki będą w tym roku Czesi, którzy tłumnie odwiedzą polską stolicę.
Oto lista ważnych lektur o współczesności, przygotowana w ramach akcji Międzynarodowe Czytanie, w jej najnowszej odsłonie.
Jedno ze światowej klasy dzieł florenckiego mistrza z XIV w. trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Ale nie na długo. Gdy pojawił się zarzut, że pochodzi z grabieży, okazało się dziełem mniej sławnym, w dodatku ucznia, a nie mistrza.
Filmowa biografia Franka Zappy stawia parę ważnych pytań o dzisiejszy odbiór tego wybitnego muzyka. Ale na tyle delikatnie, by rodzina nie odcięła reżysera od dostępu do taśm pełnych ciekawych archiwaliów.
Często można usłyszeć pytanie: skoro jesteś taka refugees welcome, to dlaczego nie przyjmiesz uchodźców do swojego domu?
Proponujemy, aby uczynić wrzesień miesiącem nauki, a nie ofiar.
Paradoks Rakowskiego – im bardziej był rozczarowany systemem, tym wyżej w nim awansował. Im wyżej awansował, tym bardziej był rozczarowany.
Wzorowana na religijnym wyznaniu wiary i przysięgach romantycznych patriotów retoryka etosu lekarskiego z dekady na dekadę brzmi coraz bardziej nieautentycznie.
Chłopcy z Alej Ujazdowskich postanowili zabawić się w wojnę.
W MSWiA przyznają, że nastroje żon polityków obozu rządzącego się radykalizują.
Jak się dowiedzieliśmy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, wybuchła wojna. Niestety, wybuchła akurat w czasie urlopu wicepremiera ds. bezpieczeństwa.
Życie nie znosi pustki. Jeszcze nie opadł pył po zawalonych nowojorskich wieżach WTC, a już wybuchła publiczna debata: co dalej? Odbudowywać czy nie? A jeśli tak, to w jakiej formie?
Jaka władza, taka wojenka
Jako dziennikarze nie pozwolimy się tak łatwo odepchnąć od granicy.