Świat

Islamska republika om

Bliskowschodnie raje narkotykowe

Om, po polsku przęśl, to trawa zawierająca efedrynę, substancję, z której można produkować metamfetaminę. Rośnie bujnie w afgańskich górach. Om, po polsku przęśl, to trawa zawierająca efedrynę, substancję, z której można produkować metamfetaminę. Rośnie bujnie w afgańskich górach. Franck Metois / Getty Images
Przejęcie Afganistanu przez talibów domyka budowę bliskowschodniego kartelu narkotykowego z siedzibą w Teheranie.
Gdy w 1996 r. talibowie przejęli władzę, obiecali zlikwidować uprawy opium, powołując się przy tym na Koran. W rzeczywistości jednak przejęli biznes i potężnie w niego zainwestowali.EPA/PAP Gdy w 1996 r. talibowie przejęli władzę, obiecali zlikwidować uprawy opium, powołując się przy tym na Koran. W rzeczywistości jednak przejęli biznes i potężnie w niego zainwestowali.

Zaczęło się od niepozornego krzaka. W 2017 r. zachodni Afganistan obiega informacja o odkryciu trawy zawierającej efedrynę, substancję, z której można produkować metamfetaminę. Tubylcy mówią o niej om. Rośnie dziko i bujnie w afgańskich górach, nie potrzebuje więc wielomiesięcznego uprawiania i pielęgnowania, jak np. mak sadzony z myślą o opium. W przypadku om wystarczy grupa tanich zbieraczy.

Wkrótce pojawiają się opowieści o całych wioskach, które nocami – przy świetle latarek – zapuszczają się w góry w poszukiwaniu om.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Islamska republika om"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Polityczna historia polskiego Kościoła: od Wyszyńskiego do Jędraszewskiego

Stanisław Obirek, profesor nauk humanistycznych, teolog, antropolog kultury, historyk, były jezuita.

Joanna Podgórska
12.09.2021