Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Historia drutu kolczastego

Dzieje drutu kolczastego

Uchodźcy na zadrutowanej granicy węgiersko-serbskiej w pobliżu miasta Horgos, 2015 r. Uchodźcy na zadrutowanej granicy węgiersko-serbskiej w pobliżu miasta Horgos, 2015 r. AFP / EAST NEWS
Drut z kolcami wymyślono w Ameryce, żeby grodzić pastwiska dla bydła. Od ponad wieku z drutu buduje się zapory i zagrody dla ludzi. Stał się narzędziem politycznym.
Berlin podzielony murem i zaporami z drutu kolczastego, 1961 r.Ullstein Bild/Getty Images Berlin podzielony murem i zaporami z drutu kolczastego, 1961 r.

Polski rząd rozwija druciane zasieki na granicy z Białorusią, nie chce migrantów wpychanych na terytorium Rzeczpospolitej przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. Ścianę wschodnią wzmacnia drut ostrzowy, brzytwiasty czy żyletkowy, w każdym razie płaski i z zamocowanymi nożykami, z angielska zwany concertiną. Litwini też próbują powstrzymać migrantów słanych przez Łukaszenkę, stawiają concertinę wysoką na 4 m, gotowi są wyłożyć na nią równowartość 1,4 mln zł za kilometr. Nasze Ministerstwo Obrony Narodowej nie ujawniło kosztów skromniejszego, mierzącego 2,5 m ogrodzenia.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Historia drutu kolczastego"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022