Świat

Talibowie dozbrojeni

Łupy wojenne talibów. Nie wszystko udało się zdemilitaryzować

Jeśli tylko talibom uda się odnaleźć i zachęcić do służby dawnych pilotów i mechaników, mogą używać śmigłowców do likwidowania ognisk oporu przeciwko swojej władzy. Jeśli tylko talibom uda się odnaleźć i zachęcić do służby dawnych pilotów i mechaników, mogą używać śmigłowców do likwidowania ognisk oporu przeciwko swojej władzy. Marcus Yam/Los Angeles Times / EAST NEWS
Talibowie będą mogli używać niewymagającego skomplikowanej obsługi wyposażenia pozostawionego w magazynach przez uciekających żołnierzy.

Zdemilitaryzowaliśmy nasz sprzęt – oświadczył gen. Kenneth McKenzie z Dowództwa Centralnego USA, zapytany o pozostawione w Kabulu uzbrojenie. Amerykanie w ostatnich dniach misji ewakuacyjnej na lotnisku uszkodzili nieodwracalnie 73 różne typy samolotów i śmigłowców. Na lotnisku pozostały też wraki ponad stu Humvee oraz MRAP-ów, ciężkich transporterów, chroniących niegdyś żołnierzy przed minami pułapkami podkładanymi przez talibów. W internecie pojawiły się natychmiast filmy pokazujące spacerujących po lotnisku talibów, cieszących się tą specyficzną radością żołnierzy piechoty z całego świata, którzy na chwilę zasiąść mogą za sterami samolotu Herkules.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Talibowie dozbrojeni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021