Nauka

Co wiadomo o Homo

Co wiadomo o Homo? Jeszcze więcej gatunków człowieka

Przypuszczalny wygląd przedstawiciela gatunku Homo longi (Chiny, 2018 r.). Przypuszczalny wygląd przedstawiciela gatunku Homo longi (Chiny, 2018 r.). Chuang Zhao/Ferrari Press / EAST NEWS
Najnowsze odkrycia szczątków naszych wymarłych kuzynów jeszcze bardziej zagmatwały obraz ewolucji człowieka. I znów postawiły pytanie o sens wyodrębniania kolejnych ludzkich gatunków.
Zrekonstruowany fragment czaszki Homo naledi (odnalezionej w RPA, 2015 r.).Xinhua/eyevine/EAST NEWS Zrekonstruowany fragment czaszki Homo naledi (odnalezionej w RPA, 2015 r.).

Ten rok zaczął się dla paleoantropologii nadzwyczaj owocnie. W ciągu jednego miesiąca – w czerwcu 2021 r. – opisano dwa nowe gatunki (lub może „gatunki”) należące, zgodnie z systematyką, do rodzaju Homo (obejmującego nas i inne wymarłe gatunki człowieka): jeden w Izraelu, drugi w Chinach. W dodatku, choć zupełnie różne, żyjące w tym samym czasie (120–140 tys. lat temu), a więc na długo po powstaniu ludzi anatomicznie współczesnych, czyli Homo sapiens.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Co wiadomo o Homo"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021