Historia

Siostra Prymasa

Siostra Prymasa: Cały poświęcił się Kościołowi

Julia Wyszyńska podczas pogrzebu brata Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Obok niej ksiądz Zdzisław Peszkowski, Warszawa, 31 maja 1981 r. Julia Wyszyńska podczas pogrzebu brata Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Obok niej ksiądz Zdzisław Peszkowski, Warszawa, 31 maja 1981 r. Wiesław M. Zieliński
Wydaje mi się, że ważniejsze jest zrozumienie go niż dorysowywanie nieprawdziwych aureolek – mówiła Jackowi Żakowskiemu Julia Wyszyńska w 1985 r., gdy ten wywiad się odbył.
Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński, 2 czerwca 1979 r.Wikipedia Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński, 2 czerwca 1979 r.

Publikacja rozmowy z młodszą siostrą kard. Stefana Wyszyńskiego w miesięczniku „Powściągliwość i Praca”, gdzie wówczas pracowałem, przerwała w 1985 r. pracę nad zbiorem rozmów z osobami bliskimi Prymasowi. Cenzura kościelna podległa warszawskiej kurii uznała, że opisywanie jego prywatnego życia może w przyszłości skomplikować uznanie świętości. Następna rozmówczyni, przełożona Domu Prymasowskiego, w odpowiedzi na prośbę o autoryzację odpisała: „po opublikowaniu rozmów z panią Julią Wyszyńską moi przełożeni żądają, żebym zabroniła panu druku”.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Siostra Prymasa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021