Rozmowa z Justinem Yifu Lin, chińskim ekonomistą, o Ukrainie, Tajwanie i o granicach, których nie należy przekraczać w relacjach z mocarstwem.
Wyobraźmy sobie, że masz swoje klony AI. Jeden prowadzi wywiad, drugi daje wykład, trzeci siedzi w studiu, a ty spacerujesz z rodziną albo czytasz książkę – mówi Jackowi Żakowskiemu prof. Aleksander Mądry. Jak szybko sztuczna inteligencja może skolonizować ludzki świat i co robić, żeby do tego nie dopuścić?
Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.
Prof. Catherine Liu, amerykańska ekonomistka, o tym, że rosnące poparcie dla populistów i wojna kulturowa są przejawem nowej walki klas.
Agnieszka Holland o jej nowym filmie „Zielona granica” i o tym, jak wraz z uchodźcami na granicach umierają europejskie wartości.
Ha-Joon Chang, koreańsko-brytyjski ekonomista, mówi o tym, jak ekonomia próbuje zdominować nasze myślenie i nie zawsze jej się to udaje.
Rozmowa z politologiem prof. Romanem Kuźniarem o tym, jak daleko mogą się jeszcze posunąć Rosjanie. I o tym, jak daleko może posunąć się Zachód.
Historyk, znawca polskiego Kościoła, prof. Brian Porter-Szucs o tym, co jest szczególnego w naszym katolicyzmie, dlaczego skręcił ostro w prawo i dlaczego z miłującego stał się wojujący.
Historia zbiorowych traum to głównie opowieść o złym zarządzaniu przewidywanymi wcześniej problemami, które się zmaterializowały – mówi prof. Niall Ferguson, jeden z najbardziej znanych historyków na świecie.
Desmond Shum, chiński miliarder i dysydent, o tym, jak partyjni dygnitarze wzięli we władanie państwo chińskie i jego obywateli. I o tym, że władzy nie oddadzą.