„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zapad 21, manewry nerwów

Wojska ćwiczące na białoruskich poligonach będą pokaźne: 13 tys. żołnierzy, 140 czołgów, ponad setka dział i 30 samolotów. Do tego lekkie i szybkie jednostki specjalne. Wojska ćwiczące na białoruskich poligonach będą pokaźne: 13 tys. żołnierzy, 140 czołgów, ponad setka dział i 30 samolotów. Do tego lekkie i szybkie jednostki specjalne. Erik Romanenko/Tass / Forum

Rosja i Białoruś przeprowadzają największe ćwiczenia strategiczne od upadku ZSRR – w obu państwach w manewrach Zapad-21 będzie uczestniczyć w sumie 200 tys. żołnierzy. Scenariusz manewrów ma podtrzymać przekonanie o tym, że ze strony Polski i Litwy grozi Białorusi napaść, przed którą z kolei uchroni ją rosyjska bratnia pomoc i kontratak na Zachód. Ewentualność konfliktu z NATO Rosja przewiduje od dawna, co cztery lata sprawdza plany w wielkich manewrach, których obronne założenia tylko maskują wojenne przygotowania. Ćwiczebne epizody u granic Polski i Litwy też nie są przypadkiem – prezydent Łukaszenka uważa tych sąsiadów za wrogów.

Wojska ćwiczące na białoruskich poligonach będą pokaźne: 13 tys. żołnierzy, 140 czołgów, ponad setka dział i 30 samolotów. Do tego lekkie i szybkie jednostki specjalne. W sumie potencjał wielkości dywizji. Dużo, ale większe siły są za daleko na poligonach w Rosji, by realnie zagrozić NATO. Sama Polska ma przy granicy więcej niż dywizję, tuż przed Zapadem przeszły tam dodatkowe oddziały „na planowe ćwiczenia”. Samoloty i satelity NATO pilnują, co się dzieje na lądzie, morzu i w powietrzu.

Najciekawsze będzie to, czego nie widać – jeśli przy granicy zniknie nam sygnał GPS, to być może przez rosyjskie zagłuszanie, jeśli padnie sieć komórkowa, to może być cyberatak. Rosjanie mogą też przeprowadzić od dawna zapowiadany test broni hipersonicznej, ale nie wystrzelą jej blisko granic NATO. Tę próbę nerwów należy więc wytrzymać – ze świadomością, że Rosji do wywołania konfliktu nie są potrzebne żadne ćwiczenia.

***

Autor jest analitykiem w Polityka Insight.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama