Świat

Zielone wybielanie

Norwegia: kraj ekościemy

Norwegia testuje drogę, na której auta elektryczne będą się ładowały w ruchu – za pomocą cewek umieszczonych w jezdni. Za pieniądze z ropy? Norwegia testuje drogę, na której auta elektryczne będą się ładowały w ruchu – za pomocą cewek umieszczonych w jezdni. Za pieniądze z ropy? Abaca
Norweski cud ekologiczny nie byłby możliwy bez gigantycznego eksportu ropy naftowej. A Norwegów ta prawda zaczyna coraz bardziej uwierać.
Aktywiści Greenpeace protestują przeciwko udzielaniu nowych licencji na wydobycie ropy naftowej. Oslo, 2021 r.Gwladys Fouche/Reuters/Forum Aktywiści Greenpeace protestują przeciwko udzielaniu nowych licencji na wydobycie ropy naftowej. Oslo, 2021 r.

Eldorado słynące z fiordów, lasów, lodowców, czystego powietrza i wody z kranu, która smakuje jak ze źródła – oto Norwegia, kraj wysokiej świadomości ekologicznej, przodujący w zielonych rozwiązaniach. Ale to również jeden z czołowych na świecie producentów ropy naftowej. A mimo to kojarzymy Norwegię z ochroną środowiska i jakże modnym zrównoważonym rozwojem. Czy to zasługa świadomej polityki marketingowej? Zielona ściema bogatego państwa, które aż 19 proc. przychodów czerpie z wydobycia ropy i jej eksportu?

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielone wybielanie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021