Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Zielone wybielanie

Norwegia: kraj ekościemy

Norwegia testuje drogę, na której auta elektryczne będą się ładowały w ruchu – za pomocą cewek umieszczonych w jezdni. Za pieniądze z ropy? Norwegia testuje drogę, na której auta elektryczne będą się ładowały w ruchu – za pomocą cewek umieszczonych w jezdni. Za pieniądze z ropy? Abaca
Norweski cud ekologiczny nie byłby możliwy bez gigantycznego eksportu ropy naftowej. A Norwegów ta prawda zaczyna coraz bardziej uwierać.
Aktywiści Greenpeace protestują przeciwko udzielaniu nowych licencji na wydobycie ropy naftowej. Oslo, 2021 r.Gwladys Fouche/Reuters/Forum Aktywiści Greenpeace protestują przeciwko udzielaniu nowych licencji na wydobycie ropy naftowej. Oslo, 2021 r.

Eldorado słynące z fiordów, lasów, lodowców, czystego powietrza i wody z kranu, która smakuje jak ze źródła – oto Norwegia, kraj wysokiej świadomości ekologicznej, przodujący w zielonych rozwiązaniach. Ale to również jeden z czołowych na świecie producentów ropy naftowej. A mimo to kojarzymy Norwegię z ochroną środowiska i jakże modnym zrównoważonym rozwojem. Czy to zasługa świadomej polityki marketingowej? Zielona ściema bogatego państwa, które aż 19 proc. przychodów czerpie z wydobycia ropy i jej eksportu?

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielone wybielanie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >