Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

20 książek na rok 2021

20 ważnych książek o współczesności

20 ważnych książek o współczesności, które ukazały się w Polsce w ostatnim roku. 20 ważnych książek o współczesności, które ukazały się w Polsce w ostatnim roku. materiały prasowe
Oto lista ważnych lektur o współczesności, przygotowana w ramach akcji Międzynarodowe Czytanie, w jej najnowszej odsłonie.
materiały prasowe

Już tradycyjnie w pierwszy weekend września prezydent RP celebrował swoją akcję Narodowego Czytania (w tym roku przypominano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej), my zaś – w ramach wsparcia i uzupełnienia – po raz trzeci ogłosiliśmy wyniki plebiscytu Międzynarodowego Czytania.

To lista 20 ważnych książek o współczesności, które ukazały się w Polsce w ostatnim roku. Wśród tematów: kryzys ekonomiczny i klimatyczny, nowe i stare formy wyzysku, problemy pamięci zbiorowej i indywidualnej, granice naszej świadomości, prawo i sprawiedliwość. Słowem: książki, które warto znać, by wiedzieć, w którą stronę zmierza świat. Akcję prowadzą wspólnie projekt Plac Defilad, warszawski Teatr Studio i redakcja POLITYKI. W tym roku lektury wybrali: pisarka i reportażystka Małgorzata Rejmer, reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska, politolog i dziennikarz Michał Sutowski, filozof i publicysta Tomasz Stawiszyński, kurator projektu Plac Defilad i inicjator akcji Tomasz Plata oraz nasi redakcyjni koledzy: Justyna Sobolewska i Edwin Bendyk. Na liście zabrakło tytułów szeroko w tym sezonie komentowanych (m.in. książek Artura Domosławskiego, Adama Leszczyńskiego czy Jessiki Bruder), jurorzy uznali bowiem, że Międzynarodowe Czytanie to świetna okazja, by polecić czytelnikom książki może mniej widoczne, ale nie mniej istotne. Oto one.

1. ANNE BOYER, OBUMARŁA,
przeł. Karolina Iwaszkiewicz, Czarne

„Choroba nigdy nie jest neutralna. Leczenie nigdy nie jest wolne od ideologii. Śmiertelność – od polityki”. „Obumarła” to rzecz wstrząsająca, na miarę „Choroby jako metafory” Susan Sontag: przenikliwy, sarkastyczny, bezpardonowy esej o walce z własnym ciałem, bezwzględności systemu medycznego w Stanach Zjednoczonych i patologiach rynku pracy.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "20 książek na rok 2021"
Reklama