Nauka

Słodkie bzyczenie

Słodkie bzyczenie. Miejskie ule nie muszą być najlepszym pomysłem

Pszczoła miodna (Apis mellifera). Pszczoła miodna (Apis mellifera). Shutterstock
Miód i wosk podkradaliśmy pszczołom na długo przed założeniem pierwszych uli. Dziś staramy się pszczoły chronić i hodować w miastach, co niekoniecznie musi być dobre dla dzikich zapylaczy.
Naskalny rysunek z Cueva de la Araña koło Walencji (10–7 tys. lat p.n.e.) przedstawiający podbieranie miodu dzikim pszczołom.EAST NEWS Naskalny rysunek z Cueva de la Araña koło Walencji (10–7 tys. lat p.n.e.) przedstawiający podbieranie miodu dzikim pszczołom.

Na przełomie VI i IV w. p.n.e. filozof Demokryt z Abdery twierdził, że aby dożyć starości, należy stosować „z zewnątrz olej, do wewnątrz miód”. Ponoć też, gdy zgodnie ze swoją filozofią zaczął ograniczać przyjemności życia, doszedł do tego, że na święto bogini plonów Ceres kazał sobie przynieść garniec miodu, który tylko wąchał, a gdy mu go zabrano – zmarł. Te anegdoty mówią, że antyczni doceniali dobroczynny wpływ miodu, na pewno jednak nie jako pierwsi. Dużo wcześniej rozkoszowano się jego smakiem, zamieniano na alkohol, wykorzystywano do konserwowania żywności.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Słodkie bzyczenie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021