Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Teksas: poligon antyaborcji

Ustawa antyaborcyjna w Teksasie

Protest zwolenników Pro Choice w Teksasie. Protest zwolenników Pro Choice w Teksasie. Montinique Monroe/The New York Times / EAST NEWS

Wyjątkowo restrykcyjną ustawę antyaborcyjną uchwalono w Teksasie – od wykrycia bicia serca płodu, zwykle w 6. tygodniu ciąży, nie wolno tam dokonać zabiegu. Prawo, przeforsowane przez dominujących w stanie Republikanów, nie przewiduje wyjątków dla gwałtu i kazirodztwa. Sześciotygodniowy limit czasowy próbowano już wprowadzić w innych stanach w USA, ale odnośne ustawy zostały unieważnione przez sądy jako sprzeczne z wyrokiem Sądu Najwyższego z 1973 r. legalizującym aborcję (Roe v. Wade). Legislatorzy w Teksasie wpadli jednak na nowatorski pomysł: kobiety, lekarzy i wszystkich, którzy im pomagają, mogą ścigać zwykli obywatele, pozywając ich do sądu i inkasować co najmniej 10 tys. dol. z kieszeni przegranych.

Większością głosów 5 do 4 Sąd Najwyższy odmówił zablokowania teksaskiej ustawy, powołując się na stworzone przez nią „bezprecedensowe kwestie proceduralne”. Ponieważ podkreślił, że nie wypowiada się na temat jej zgodności z konstytucją, sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Jednak decyzja sądu, zdominowanego przez ultrakonserwatywnych sędziów, ośmieli ruch Pro Life do uchwalania antyaborcyjnych praw w innych stanach. Na orzeczenie SN czeka podobna ustawa w Missisipi. Działacze Pro Choice obawiają się, że sąd może ostatecznie unieważnić Roe v. Wade.

Pomoc w obronie prawa do aborcji obiecał prezydent Biden. Demokraci w Kongresie wnieśli projekt ustawy kodyfikującej jej legalność, ale do jej uchwalenia zabraknie niezbędnych 60 głosów w Senacie – tylko dwóch, a co najwyżej czterech Republikanów gotowych jest ją poprzeć. Z drugiej strony unikalne prawo w Teksasie, wzywające obywateli do donosów, jak kiedyś w ZSRR, stanowi wygodny cel do atakowania prawicy. Demokraci już straszą, że jeśli Republikanie wygrają przyszłoroczne wybory do Kongresu, odbiorą kobietom prawo do dysponowania swoim ciałem.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Teksas: poligon antyaborcji"
Reklama