Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Wygnańcy z Sajgonu

Jak Wietnamczycy uciekali przed komunistami

Wietnamczycy usiłują dostać się na pokład amerykańskiego helikoptera, kwiecień 1975 r. Wietnamczycy usiłują dostać się na pokład amerykańskiego helikoptera, kwiecień 1975 r. Getty Images
Wojna w Wietnamie nie zakończyła się wraz z ewakuacją ostatniego Amerykanina. Jej koniec był początkiem uchodźczej epopei milionów ludzi.
Wietnamskie dzieci, którym udało się dostać do USA, w drużynie skautów w Filadelfii, czerwiec 1984 r.Getty Images Wietnamskie dzieci, którym udało się dostać do USA, w drużynie skautów w Filadelfii, czerwiec 1984 r.

Rankiem 29 kwietnia 1975 r. w Sajgonie mimo panującego upału z radiowych głośników popłynęły słowa kolędy „White Christmas”. Aksamitny głos Binga Crosby’ego był sygnałem dla wszystkich Amerykanów, że właśnie rozpoczyna się ewakuacja ze stolicy Wietnamu Południowego.

Chyba nikt nie spodziewał się, że wypadki potoczą się tak szybko. Rozpoczęta 10 marca ofensywa wojsk komunistycznej Północy w ciągu kilku tygodni dotarła do przedmieść Sajgonu. Atak łamał wynegocjowane w 1973 r.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygnańcy z Sajgonu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >