Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Wygnańcy z Sajgonu

Jak Wietnamczycy uciekali przed komunistami

Wietnamczycy usiłują dostać się na pokład amerykańskiego helikoptera, kwiecień 1975 r. Wietnamczycy usiłują dostać się na pokład amerykańskiego helikoptera, kwiecień 1975 r. Getty Images
Wojna w Wietnamie nie zakończyła się wraz z ewakuacją ostatniego Amerykanina. Jej koniec był początkiem uchodźczej epopei milionów ludzi.
Wietnamskie dzieci, którym udało się dostać do USA, w drużynie skautów w Filadelfii, czerwiec 1984 r.Getty Images Wietnamskie dzieci, którym udało się dostać do USA, w drużynie skautów w Filadelfii, czerwiec 1984 r.

Rankiem 29 kwietnia 1975 r. w Sajgonie mimo panującego upału z radiowych głośników popłynęły słowa kolędy „White Christmas”. Aksamitny głos Binga Crosby’ego był sygnałem dla wszystkich Amerykanów, że właśnie rozpoczyna się ewakuacja ze stolicy Wietnamu Południowego.

Chyba nikt nie spodziewał się, że wypadki potoczą się tak szybko. Rozpoczęta 10 marca ofensywa wojsk komunistycznej Północy w ciągu kilku tygodni dotarła do przedmieść Sajgonu. Atak łamał wynegocjowane w 1973 r.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygnańcy z Sajgonu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021