Nie wierzcie rządowi na słowo. Albo inaczej: dlaczego trzeba z wdzięcznością pamiętać Daniela Ellsberga.
Jako odpowiedzialny obywatel USA nie mogłem dłużej uczestniczyć w ukrywaniu informacji przed opinią publiczną – oświadczył Daniel Ellsberg i oddał się w ręce FBI. To on jest patronem tych wszystkich, którzy w imię dobrej sprawy ujawniają mroczne sekrety władzy.
Co łączy Ukrainę z Wietnamem Północnym, Laosem, Jemenem Południowym, Etiopią? Pomoc militarna z Warszawy.
Chłopiec okrętowy jest już sędziwym emerytem, ale nie chce odpuścić. Od lat pisze do każdego kolejnego przywódcy USA: „Szanowny Panie Prezydencie, zatopiliście mi statek. A za to należy się odszkodowanie”.
Jak Amerykanie uciekali przed przymusowym poborem do wojska podczas wojny wietnamskiej.
Wojna w Wietnamie nie zakończyła się wraz z ewakuacją ostatniego Amerykanina. Jej koniec był początkiem uchodźczej epopei milionów ludzi.
Nieudana wietnamska ofensywa Tet na początku 1968 r. miała znaczenie przełomowe, bo telewizyjne relacje utwierdziły Amerykanów w przekonaniu, że wojny w Azji nie da się wygrać.
Edukacja ma służyć podważaniu status quo, a jeśli trzeba, wywracaniu go do góry nogami – uważał sławny historyk-dysydent Howard Zinn. Jego życie i dzieło – właśnie ukazujące się po polsku – to potwierdzenie tej maksymy.
40 lat temu, w 1975 r., zakończyła się wojna wietnamska, w której swoją rolę odegrali także Polacy.
Ani w Hanoi, ani w Hoszimin, dawnym Sajgonie, prezydent Bill Clinton nie powiedział przepraszam. Przywódcy Wietnamu nie wspomnieli natomiast o odszkodowaniach. Trudny kompromis w imię świetlanej przyszłości?