W wietnamskiej kulturze ojciec zapewnia podstawową tożsamość. Człowiek bez ojca jest jak dom bez dachu – mówi Weronika Mliczewska, reżyserka dokumentu „Dziecko z pyłu”, który zdobył główną nagrodę 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
50. rocznica upadku Sajgonu przypomniała światu o wiarołomności USA. Zarzut znów aktualny w kontekście Ukrainy. Ale czy uprawniony?
Wraz z powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu odżyły wietnamskie obawy.
Według niektórych komentatorów amerykańskich syndrom Wietnamu jest do dziś obecny w polityce Waszyngtonu. Upadek Sajgonu był też traumatyczną lekcją o granicach amerykańskiej potęgi.
Nie wierzcie rządowi na słowo. Albo inaczej: dlaczego trzeba z wdzięcznością pamiętać Daniela Ellsberga.
Jako odpowiedzialny obywatel USA nie mogłem dłużej uczestniczyć w ukrywaniu informacji przed opinią publiczną – oświadczył Daniel Ellsberg i oddał się w ręce FBI. To on jest patronem tych wszystkich, którzy w imię dobrej sprawy ujawniają mroczne sekrety władzy.
Co łączy Ukrainę z Wietnamem Północnym, Laosem, Jemenem Południowym, Etiopią? Pomoc militarna z Warszawy.
Chłopiec okrętowy jest już sędziwym emerytem, ale nie chce odpuścić. Od lat pisze do każdego kolejnego przywódcy USA: „Szanowny Panie Prezydencie, zatopiliście mi statek. A za to należy się odszkodowanie”.
Jak Amerykanie uciekali przed przymusowym poborem do wojska podczas wojny wietnamskiej.
Wojna w Wietnamie nie zakończyła się wraz z ewakuacją ostatniego Amerykanina. Jej koniec był początkiem uchodźczej epopei milionów ludzi.