Historia

Towarzysze bez broni

Towarzysze bez broni. Tak PRL pomagała bratnim armiom: od Wietnamu po RPA

Polska Nysa w Wietnamie, 1975 r. Polska Nysa w Wietnamie, 1975 r. AP / East News
Co łączy Ukrainę z Wietnamem Północnym, Laosem, Jemenem Południowym, Etiopią? Pomoc militarna z Warszawy.
Pistolet maszynowy PPSz. 52 tys. sztuk tej broni dostarczyła PRL do Wietnamu.Lposka/Wikipedia Pistolet maszynowy PPSz. 52 tys. sztuk tej broni dostarczyła PRL do Wietnamu.

Polska przekazuje bezpłatnie Ukrainie uzbrojenie, m.in. czołgi PT-91, T-72, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, armatohaubice Krab. Wartość tej pomocy wyniosła do tej pory prawie 2 mld dol. To największe wsparcie wojskowe, jakiego RP udzieliła od czasu upadku komunizmu.

Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy rząd w Warszawie wysyła sprzęt wojskowy w formie pomocy bezzwrotnej – w okresie zimnej wojny broń z Polski trafiała do wielu państw i ugrupowań narodowowyzwoleńczych.

W latach 1955–70 PRL włączyła się w proces dekolonizacji, jednak oszczędnie, wspierając militarnie jedynie komunistów w Laosie i Wietnamie. Zmieniło to objęcie władzy przez Edwarda Gierka. Za jego rządów bezpłatną pomoc wojskową otrzymały organizacje walczące z kolonializmem: Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli (MPLA), Afrykańska Partia Niepodległości Gwinei (PAIGC), Front Wyzwolenia Mozambiku (FRELIMO), jak również Ludowo-Demokratyczna Republika Jemenu, Angola, Etiopia i Bangladesz. Od 1978 r. rozpoczęły się dostawy dla Organizacji Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO) w Namibii oraz Afrykańskiego Ludowego Związku Zimbabwe (ZAPU).

Po przejęciu władzy przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego i wprowadzeniu stanu wojennego pomoc wojskową dla Trzeciego Świata wstrzymano, ale od 1983 r. kontynuowano bezpłatne dostawy do niektórych krajów (np. Angoli i Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu), dozbrajano wybrane organizacje (np. SWAPO, Afrykański Kongres Narodowy ANC) i organizowano pomoc dla komunistów, którzy dopiero przejęli władzę (Nikaragua).

Najważniejszym odbiorcą polskiej pomocy wojskowej była Demokratyczna Republika Wietnamu (DRW). Nigdy wcześniej ani później PRL nie udzieliła tak dużego wsparcia, jak reżimowi w Hanoi walczącemu z Wietnamem Południowym.

Polityka 4.2023 (3398) z dnia 17.01.2023; Historia; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Towarzysze bez broni"
Reklama