Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Odporny kontynent

Dlaczego pandemia omija Afrykę

Nairobi, graffiti informujące o zagrożeniu koronawirusem. Nairobi, graffiti informujące o zagrożeniu koronawirusem. Donwilson Odhiambo/SOPA Images/LightRocket / Getty Images
Afryka jest jedynym kontynentem, poza Antarktydą, względnie oszczędzonym jak dotąd przez pandemię Covid-19. Eksperci oczekiwali, że właśnie tam zbierze ona największe śmiertelne żniwo. Teraz się głowią, jak wytłumaczyć ten fenomen.
Potwierdzone przypadki Covid-19 na świecie.Our World In Data/Wikipedia Potwierdzone przypadki Covid-19 na świecie.

Na początku pandemii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) najbardziej martwiła się właśnie o los Afryki. Ten drugi co do liczby ludności kontynent (w 2020 r. Afryka liczyła prawie 1,4 mld mieszkańców, podczas gdy Azja ponad 4,5 mld, a Europa zaledwie 743,5 mln) z bardzo słabą i niedofinansowaną służbą zdrowia, z ogromną przewagą krajów biednych i w dodatku rządzonych przez niezbyt wiarygodnych polityków (a to raczej eufemizm) mógł stać się jednym wielkim cmentarzyskiem. W dodatku Afryka nękana jest od zawsze plagami chorób, takich jak malaria, gruźlica czy ebola.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Odporny kontynent"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021