Kraj

Słychać wycie

Słychać wycie. Czy czeka nas wojna domowa?

Polaryzacja wewnątrz polskiego społeczeństwa osiągnęła niespotykany od wielu lat poziom. Polaryzacja wewnątrz polskiego społeczeństwa osiągnęła niespotykany od wielu lat poziom. Patryk Sroczyński / Polityka
Naród etniczny zostaje dziś zastąpiony przez naród polityczny. I jako taki może się zwrócić przeciw innemu narodowi, który choć mówi tym samym językiem i mieszka w tym samym państwie, to tak naprawdę jest inną nacją.
Marek MigalskiTadeusz Wypych/Reporter Marek Migalski

Wielu z nas boi się wojny światowej. Nie są to obawy bezpodstawne – biorąc pod uwagę wzrastające ambicje Chin, reimperializację polityki Rosji, sytuację na Bliskim Wschodzie. Ale przed nami pojawia się inne niebezpieczeństwo – niebezpieczeństwo wojen domowych.

Hasło „wojna domowa” kojarzy się nam z przeszłością – ze Stanami Zjednoczonymi drugiej połowy XIX w. czy Hiszpanią lat 30. ubiegłego stulecia. A przecież ten rodzaj konfliktów nie zniknął z powierzchni Ziemi i wiele państw w ostatnich dekadach było rozrywanych właśnie przez takie zmagania wojenne.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Słychać wycie"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021