Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Obcy zagubiony w strefie

Obcy zagubiony w strefie W.

Ile jest wojska na granicy – brakuje oficjalnych danych, jednak z różnych źródeł wynika, że może być około kilku tysięcy żołnierzy ściągniętych z całej Polski. Ile jest wojska na granicy – brakuje oficjalnych danych, jednak z różnych źródeł wynika, że może być około kilku tysięcy żołnierzy ściągniętych z całej Polski. Mikołaj Kiemblowski / Reporter
Wjechać do Strefy W jest łatwo. Ludzie mają już na to określenie: „radzić sobie”.
Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o stanie wyjątkowym 2 września 2021 r. na wniosek rządu. Ma obowiązywać przez 30 dni.Adam Chełstowski/Forum Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o stanie wyjątkowym 2 września 2021 r. na wniosek rządu. Ma obowiązywać przez 30 dni.

Obcy wjeżdża zwykłym rejsowym busem od strony Chełma. Na dworcu w Chełmie pyta kierowcę, czy dojedzie do leżącej w strefie Włodawy, a kierowca tylko kiwa głową. Nie jest jego rolą zadawanie pytań, choć już w busie pasażerowie dużo rozmawiają o stanie wyjątkowym i szybko się orientują, kto tutejszy, czyli swój.

A pan obcy? – padają pytania, ale życzliwe.

Jadę do znajomych – przyznaje Obcy. – Wpuszczą?

Pasażerowie oglądają go przez chwilę. Nie wyróżnia się strojem, normalny podróżny, ubrany w przechodzone dresy i tenisówki, czapka z daszkiem, niezbyt wypakowany plecak. Podobnie jak wszyscy inni w wypełnionym do ostatniego miejsca busie. Obcy nie nosi maseczki pandemicznej, więc nie wygląda, jakby miał coś do ukrycia.

Powinni wpuścić – orzeka bus.

Przez 50 km trasy toczą się świeże, strefowe opowieści: najlepsza jest ta o dwóch kobietach z Suchawy, które jechały do kosmetyczki we Włodawie. Straż graniczna zatrzymała je na granicy strefy i zapytała o cel, a kiedy szczerze powiedziały, że są umówione u kosmetyczki, musiały zawrócić. Straż uznała, że uroda to nie „pierwsza potrzeba”, „paląca potrzeba” ani „niezbędność” – takie urzędowe słowa usłyszały. Oczywiście przeróżne gabinety we Włodawie pracują bez przeszkód także w stanie wyjątkowym, przyjmują ludzi spoza Strefy W i nikt tam nie ma obowiązku pytać klienta, jak się przedostał. Kobiety z Suchawy też się przedostały, ale inną drogą wjazdową do miasta, a pytane o cel już nie były takie szczere.

Jak się dobrze wytłumaczy, to wjedzie – orzeka pasażerka busa z Chełma.

Trzeba sobie radzić – mówi ktoś inny i bus kiwa głowami z aprobatą.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Obcy zagubiony w strefie"
Reklama