Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Dla kogo trzecia dawka szczepionki na covid-19? Nowe decyzje rządu

Dla kogo trzecia dawka szczepionki na covid-19? Dla kogo trzecia dawka szczepionki na covid-19? tomwang / PantherMedia
Między innymi osoby, które ukończyły 50 lat, będą mogły zaszczepić się w Polsce trzecią dawką szczepionki na koronawirusa – ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Będzie to możliwe po sześciu miesiącach od dnia przyjęcia pełnej dawki szczepienia.

Wcześniej Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała trzecią dawkę seniorom, osobom ciężko chorym (m.in. otrzymującym aktywne leczenie przeciwnowotworowe, pacjentom po przeszczepach przyjmującym leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne, osoby zmuszone do przewlekłego korzystania z dializ) oraz personelowi medycznemu. Od początku września skorzystało z tej możliwości ok. 9 tys. osób.

Trzecia dawka szczepionki: rejestracja od 24 września

Teraz ta lista będzie dużo szersza. „Wypracowaliśmy wspólne i spójne rekomendacje. Po pół roku od przyjęcia pełnej dawki szczepionki przeciw covid-19 osoby, które ukończyły 50. rok życia, i pracownicy medyczni otrzymają dodatkową dawkę” – napisał na Twitterze Kraska.

Potem na konferencji prasowej wiceminister zdrowia tłumaczył: „Wiemy, że w sposób naturalny każde szczepienie po jakimś czasie wygasa. Wiele krajów zdecydowało się na podanie trzeciej dawki. Także my za rekomendacją Rady Medycznej taką trzecią dawkę chcemy skierować dla Polaków”.

Rejestracja dla uprawnionych do trzeciej dawki powinna rozpocząć się 24 września. Szczepienia będą możliwe dwoma preparatami: Pfizera i Moderny.

Szczepienia działają, ratują życie i zdrowie

„Dzienne liczby zakażeń, które w tej chwili obserwujemy, jeżeli byśmy cofnęli się o kilka miesięcy, kiedy przed nami była poprzednia fala, to wtedy przy takiej ilości dziennych zakażeń było dziesięciokrotnie więcej zgonów niż w tej chwili” – przekonywał wiceminister Kraska.

Rząd zdecydował się na uruchomienie możliwości szczepienia trzecią dawką, zanim decyzję w tej sprawie wydała Europejska Agencja Leków. Ta przewidywana jest w pierwszych dniach października. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) apeluje o skupienie się teraz bardziej na przekazaniu zapasów szczepionek najbiedniejszym krajom. Jednak trzecią dawką można się już szczepić m.in. na Węgrzech, we Francji, Danii, Hiszpanii czy Niemczech.

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw covid-19 jest 19 259 376 osób. We wtorek poinformowano o 711 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem, po ponad 100 było ich w województwach lubelskim i mazowieckim. W związku z covid-19 zanotowano 15 zgonów. Od początku pandemii w Polsce zakaziło się koronawirusem 2 899 008 osób, a zmarły 75 503.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną