Kraj

Dobrzy Polacy patrzą na uchodźców

Stan wyjątkowej obłudy: co się dzieje z uchodźcami na granicy

Rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego uprawniające do zawracania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, jest sprzeczne zarówno z polskim, jak i międzynarodowym prawem uchodźczym, i z konwencjami o prawach człowieka. Rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego uprawniające do zawracania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, jest sprzeczne zarówno z polskim, jak i międzynarodowym prawem uchodźczym, i z konwencjami o prawach człowieka. Mateusz Włodarczyk / Forum
Kiedy słuchało się ministra Mariusza Kamińskiego w Sejmie podczas debaty na temat przedłużenia stanu wyjątkowego, stawało się jasne, że racja stanu nie pozwala pomóc nawet małym uchodźczym dzieciom. I że dla dobra państwa należy je porzucić w lesie.
Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy.Obywatel Janek/Polityka Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy.

Prezydencki minister Paweł Soloch zrzucił na ziemię zdjęcie małej kurdyjskiej dziewczynki, którą – wraz z jedenaściorgiem innych dzieci i ich rodzinami – straż graniczna pozostawiła w lesie. Przemawiający w debacie w imieniu PiS Zdzisław Sipiera apelował o „nieuleganie szantażowi humanitarnemu”. I Sejm nie uległ: głosami PiS, Konfederacji i Kukiz’15 przedłużył do grudnia stan wyjątkowy, dla którego jedynym formalnym uzasadnieniem ma być to, że „sytuacja na granicy nie uległa zmianie”.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobrzy Polacy patrzą na uchodźców"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021