Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dobrzy Polacy patrzą na uchodźców

Stan wyjątkowej obłudy: co się dzieje z uchodźcami na granicy

Rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego uprawniające do zawracania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, jest sprzeczne zarówno z polskim, jak i międzynarodowym prawem uchodźczym, i z konwencjami o prawach człowieka. Rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego uprawniające do zawracania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę, jest sprzeczne zarówno z polskim, jak i międzynarodowym prawem uchodźczym, i z konwencjami o prawach człowieka. Mateusz Włodarczyk / Forum
Kiedy słuchało się ministra Mariusza Kamińskiego w Sejmie podczas debaty na temat przedłużenia stanu wyjątkowego, stawało się jasne, że racja stanu nie pozwala pomóc nawet małym uchodźczym dzieciom. I że dla dobra państwa należy je porzucić w lesie.
Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy.Obywatel Janek/Polityka Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy.

Prezydencki minister Paweł Soloch zrzucił na ziemię zdjęcie małej kurdyjskiej dziewczynki, którą – wraz z jedenaściorgiem innych dzieci i ich rodzinami – straż graniczna pozostawiła w lesie. Przemawiający w debacie w imieniu PiS Zdzisław Sipiera apelował o „nieuleganie szantażowi humanitarnemu”. I Sejm nie uległ: głosami PiS, Konfederacji i Kukiz’15 przedłużył do grudnia stan wyjątkowy, dla którego jedynym formalnym uzasadnieniem ma być to, że „sytuacja na granicy nie uległa zmianie”. W grudniu potem problem uchodźców w lasach zapewne rozwiążą mrozy. PSL i Porozumienie Gowina umyły ręce, wstrzymując się od głosowania. Okazało się, że PiS niepotrzebnie nowelizował regulamin Sejmu, zmniejszając potrzebną większość: osiągnął większość bezwzględną bez wysiłku.

Stan nadzwyczajny ma blokować przepływ informacji, ale wolontariusze, polscy i zachodni dziennikarze kręcą materiały na polsko-białoruskiej granicy. A świat je ogląda.

To się dzieje w Unii

W sieci jest np. materiał Nicka Beake’a, korespondenta BBC. Widzimy leżących i siedzących na ziemi mężczyzn tak osłabionych i trzęsących się z zimna, że ledwo mówią. Niektórzy są bez butów, jeden ma dziwnie białe stopy – wygląda, jakby ustało w nich krążenie. Są z m.in. z Nigerii, Kamerunu, Sri Lanki. Płacząc, opowiadają, jak od wielu dni przepychani są pomiędzy polskimi a białoruskimi pogranicznikami, jak pogranicznicy odebrali im telefony: „Kopią nas jak piłkę: Polacy biją i wypychają na Białoruś, Białorusini biją i wypychają do Polski”.

W innym miejscu reporter spotyka grupę z Iraku. Mężczyzna stoi na skraju lasu i szlocha. Potem pokazuje gestami, że go bito. Przebitka: kadr z konferencji premiera Morawieckiego: „Jest to zorganizowany szturm na nasze granice i my się na pewno nie ugniemy” – mówi.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobrzy Polacy patrzą na uchodźców"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama