Kraj

Jak się dostać do spółki

Rada ds. Spółek w karuzeli stanowisk

Robert Szumski Robert Szumski materiały prasowe
– Mówiąc wprost, to ta Rada nie ma żadnej władzy, bo to, kto i do jakiej spółki pójdzie, to decyzje polityczne i równoważenie wpływów w partii oraz między koalicjantami – opowiada polityk PiS.

Aby dostać pracę w zarządzie czy radzie nadzorczej w jednej z 432 spółek Skarbu Państwa, trzeba zdobyć pozytywną opinię Rady ds. Spółek. Rada powstała przy Kancelarii Premiera i rozpoczęła działalność w styczniu 2017 r. Zgodnie z ustawą powinna sprawdzać, czy kandydat posiada wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności wymagane do tego, by zasiadać w radzie nadzorczej, i czy daje rękojmię należytego pełnienia funkcji. Nie spotyka się z kandydatami, przegląda tylko dokumenty, które złożyli. Transparentność tego rodzaju naboru jest znikoma.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się dostać do spółki"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021