Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

1/3 dorosłych Polaków zakaziła się koronawirusem

Z badania wynika, że niezaszczepione osoby zarażają się koronawirusem prawie dwa razy częściej. Z badania wynika, że niezaszczepione osoby zarażają się koronawirusem prawie dwa razy częściej. Wojtek Jargiło / PAP

1/3 dorosłych Polaków zakaziła się koronawirusem – wynika z ogólnopolskiego badania OBSER-CO przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH na przełomie kwietnia i maja tego roku z udziałem reprezentatywnej grupy Polaków. By je zrealizować, naukowcy sprawdzili m.in. u ponad 6 tys. osób obecność dwóch typów specyficznych przeciwciał: powstających na skutek przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2, jak i tych pojawiających się po szczepieniu przeciw Covid-19. Dzięki temu można przypuszczać, że do połowy maja co najmniej 9 mln Polaków (29,2 proc.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022