Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Człowiek Macierewicza awansuje

Piotr Woyciechowski Piotr Woyciechowski Tomasz Adamowicz / Forum
Prezes Adam Glapiński stworzył w NBP nowy departament, a na jego dyrektora wskazał Piotra Woyciechowskiego, swojego doradcę i jednego z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza.

O tym awansie POLITYKA dowiedziała się od pracowników centrali NBP. Poprosiliśmy bank o potwierdzenie informacji, ale zamiast odpowiedzi prawie dwie godziny później w PAP pojawiła się notka na ten temat. Poinformowano, że Woyciechowski został dyrektorem nowego Departamentu Centrum Pieniądza, funkcjonującego do tej pory w ramach Departamentu Edukacji i Wydawnictw, którym kieruje Anna Kasprzyszak (prywatnie była żona szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego). Centrum prezentuje historię pieniądza i podstawy teorii ekonomicznych, można też tu obejrzeć wystawę monet i banknotów. – Kasprzyszak oprowadziła Woyciechowskiego po pokojach i przedstawiła jako dyrektora nowego departamentu. Centrum Pieniądza to całkiem dobre miejsce, które pewnie już takie nie będzie – opowiada pracownik NBP. Ten sceptycyzm naszego rozmówcy wynika z tego, że Woyciechowski nie ma dobrej opinii. Adam Glapiński podał mu pomocną dłoń po tym, jak w 2017 r., po roku w fotelu prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, został odwołany. Według medialnych doniesień za to, że podsłuchiwał działaczy związków zawodowych.

Woyciechowski, komentator TVP i prorządowej prasy, ma radykalne poglądy. O marszu solidarności z uchodźcami na granicy napisał na Twitterze: „Zaraza pisana cyrylicą w natarciu”. Niedawno ogłosił też: „Zdecydowane TAK dla powszechnego prawa do posiadania broni w Polsce”.

To on stworzył słynną listę Macierewicza – potem razem likwidowali WSI. Za rządów Jana Olszewskiego był szefem wydziału, który przeglądał teczki agentów SB. Jak mówią w PiS: takich ludzi, którzy niebezpiecznie dużo wiedzą, nie można zostawić na lodzie.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama