Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Mazurek i etyka dziennikarska

Jeśli zawodowy dziennikarz czymś jeszcze ma się różnić od pozostałych „nadawców medialnych”, to chyba jasno określonymi zasadami, których przestrzega.

Sprawa urodzin Roberta Mazurka, na które znany dziennikarz zaprosił polityków rządu i opozycji, robiąc tym ostatnim niezłego psikusa, wzbudziła w mediach poruszenie tak wielkie i komentarze tak niezgodne ze sobą, że chyba czas najwyższy napisać jakąś nową „Etykę dziennikarską”.

Dawniej było jasne, gdzie są granice, to znaczy co wolno, a czego nie wolno dziennikarzowi. Jednakże powstanie nowego modelu komunikacji w sferze publicznej, zdominowanej dziś przez prywatne i półprywatne wypowiedzi w mediach społecznościowych, oraz czegoś, co nazywamy dziennikarstwem obywatelskim, sprawiło, że profesja dziennikarska straciła swoje wyraziste kontury.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Felietony; s. 96
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022