Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sen tramwajarza

Co to w ogóle jest, że parlament UE czy rząd państwa członkowskiego chce ukarać inne państwo członkowskie? To jakieś niebywałe obyczaje.

Tramwaj właśnie miał ruszyć z przystanku, gdy niespodziewanie przed motorniczym pokazał się mundurowy z dyktą. Były na niej słowa: „Proszę wysiąść”. Prowadzący tramwaj uchylił okienko: – Ale przecież mi nie wolno, przepisy zakazują… – powiedział. Nie dokończył, bo dwóch pasażerów chwyciło go od tyłu za ramiona, a ten w mundurze założył mu kajdanki. Biedak krzyczał, ale w kilka sekund został wywleczony z tramwaju.

Pasażerowie w maseczkach zastygli w bezruchu. Przednimi drzwiami wszedł siwy mężczyzna w ciemnym garniturze. Biała koszula, krawat i wpięty w klapę marynarki znaczek Polski Walczącej dodawały mu pewności siebie. Na jego widok kilku pasażerów wydało ciche „Ooo”. – Witam państwa, powiedział, moje wejście do tego wojewódzkiego miasta i do tego tramwaju zostało uzgodnione. Stojących na przystanku zapraszam do środka, i tak nie ruszymy, póki nie wyjaśni się sprawa z motorniczym. Pan w swetrze chce wyjść? Żal mi pana. Każdy, kto mnie wysłucha, dostanie hulajnogę lub 300 zł, do wyboru. Będę mówił krótko – zaznaczył z uśmiechem – i dostał lekkie brawa. – Dziękuję, widzę, że się rozumiemy. Proszę się nie ruszać. Sytuacja jest poważna. Bardzo możliwe, że motorniczy miał jakichś pomocników. Któryś z nich może tu siedzi i nagrywa.

Dlaczego pani wstała? Zamykam drzwi i czekamy, aż motorniczy złoży zeznania. W wagonie zadzwonił czyjś telefon. – Nie odbierać. Żadnych rozmów. Kto się nie podporządkuje, poniesie konsekwencje. Zapadła cisza, ale nagle ktoś kichnął i głośno wytarł nos. Garniturowiec natychmiast się zerwał: – Pan komuś daje znaki? Komu? Znam te lewackie sztuczki opozycji zintegrowanej z postkomuną. A pani dlaczego się uśmiecha? Żaden sąd pani nie uniewinni, bo to w Unii mamy destrukcję prawa, nie w Polsce.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Felietony; s. 97
Reklama